הרמזור - מיניות נורמטיבית בגילאי הילדות (6-12) מה טבעי ומותאם ומה מעורר דאגה ומצריך התערבות?

רבים מאיתנו, הורים וצוות חינוכי מתקשים לדעת מהי מיניות תקינה בגילאי הילדות? מה טבעי שילדים יעשו, במה טבעי שיתעניינו, מהי סקרנות מינית רגילה, טבעית ונורמטיבית ומהי התנהגות מעוררת דאגה או כזו המצריכה פנייה לא/נשי מקצוע?

הרמזור

ירוק: נורמטיבי. התנהגות מתאימה לגיל ולשלב ההתפתחותי (גם אם לא תמיד מוצאת חן בעינינו או כזו שנעודד ובהחלט יכולות להיות התנהגויות ירוקות שנרצה לצמצם. יתכנו התנהגויות שגולשות בין ירוק לצהוב ובחזרה, או כאלה שמתחילות ירוקות והופכות לצהובות)
צהוב: התנהגות שדורשת התייחסות ותשומת לב, חינוך, הכוונה והדרכה ולעיתים עזרה חיצונית וטיפול
אדום: התנהגות לא נורמטיבית, פוגענית וכזו שדורשת התערבות, טיפול ודיווח

לא להתבלבל!

לא כל מה שנורמטיבי הוא מקובל חברתית, מותאם או כזה שצריך לאפשר בבית הספר. אך התנהגויות ירוקות, הן התנהגויות המצופות בקבוצת הגיל וכאלה שאינן מעוררות דאגה וכדאי לבקש מילדים/ות שיחדלו מהם במידה והם עושים/ות אותן בסביבה שלא מתאימה, בצורה נעימה וכזו שלא תמנע מהם/ן להמשיך לבדוק ולחקור את מיניותם הטבעית, הצעירה והמתפתחת.

לא לשכוח!

לילדים/ות יש מיניות מובנית, מולדת, קטנה. מיניות של גילוי (ע"פ ד"ר טוני קוואנה ג'ונסון - מיניות של גילוי לעומת מיניות של חיקוי שהיא בתחומי הצהוב או האדום). במציאות בה אנו חיים מתפרשת לעיתים מיניות תקינה של ילדים/ות כמיניות לא תקינה בשל חוסר ידע וחשש. מן הצד השני, במציאות בה אנו חיים מתפרשת לעיתים מיניות לא תקינה כמשחק ילדים/ות תמים בשעה שמדובר באירוע שדורש התערבות וטיפול. אם יש לכם/ן התלבטות לגבי התנהגות מינית של ילדים/ות, תמיד כדאי לבדוק עם א/נשי מקצוע בתחום הטיפול המתמחים במיניות. אם יש חשש תמיד כדאי לפנות לא/נשי מקצוע מוסמכים, לא כל פסיכולוגית מבינה בתחום ולא כל מדריך הורים מבין במיניות לכן חשוב לפנות א/נשי מקצוע שמבינים מיניות ילדים/ות.

ודבר אחד אחרון וחשוב - סמכו על עצמכם/ן, על עולם הערכים שלכם/ן ועל הכרותכם/ן את העולם. אתם ההורים או א/נשי הצוות המלווים את הילדים/ות, אתם/ן מכירים/ות אותם/ן, אנחנו סומכות עליכן/ם. זכרו שאלה הם רק קווים מנחים ובסופו של דבר כל אירוע מיני שיש לגביו חשש יש לבדוק מי הילדים/ות, מהיכן הם/ן, ההכרות ביניהם/ן, יחסי הכוח ועוד. בבית הספר היועצת היא הכתובת לפנות אליה בנושא זה.

המידע בטבלאות לקוח מתוך מתוך הספר "מידע אמין על מין, איך לדבר עם ילדים ומתבגרים על מין בעידן המסכים" – שלומית הברון וסנדי בשרטי 2019 הוצאת מודן עמודים: 135-149)

 

הורידו את הקובץ ב-PDF

 

 

 

מי שקראו את התוכן הזה אהבו גם:

דפי מידע, חוברות ופוסטרים | בחנות המקוונת שלנו

רמזור 6-12 התנהגויות ירוקות צהובות ואדומ

עוד בנושא

דף מידע לרכישה והורדה (20 ש"ח): דף מידע צבעוני ומעוצב, מותאם גיל לשיח על מוגנות ומניעת אלימות מינית בקרב ילדים

מקורות

 • קוונה ג'ונסון, ט' (1996). בתוך: ע' ויסמן, "ילדים רכים הפוגעים מינית בילדים אחרים". משרד חינוך, השירות הפסיכולוגי ייעוצי, , אסופת מאמרים ותיאורי מקרה, ערכה: שוש צימרמן, ירושלים, התשס"א, ע' 20-30.  

 • מאפיינים וצרכים של הקטינים המטופלים בשירות המבחן לנוער (2011). עורכים: פ' כאהן - סטרבצ'ינסקי, ד' לוי. משרד הרווחה, האגף למחקר, תכנון והכשרה בשיתוף שירות המבחן לנוער, אגף לנוער, צעירים ושירותי תקון, לוחות 4 ו-11.

 • "שכיחות התופעה של התנהגות מינית לא מותאמת או פוגעת בקרב ילדים  הוחלף ומתבגרים", אתר מכון חרוב. נדלה ב 24.2.19: https://www.haruv.org.il/?CategoryID=242&ArticleID=600&print=1

 • "מתי נחשבת התנהגות מינית אצל ילדים או מתבגרים כפוגעת?" מתוך האתר של מכון חרוב. נצפה ב 23.2.19 www.haruv.org.il/?CategoryID=242&ArticleID=598

 • Matta Oshima, K. M., Jonson-Reid, M., & Seay, K. D. (2014). The Influence of Childhood Sexual Abuse on Adolescent Outcomes: The Roles of Gender, Poverty, and Revictimization,23(4), 367-386.

 • Chaffin, M. (Chair), Berliner, L., Block, R., Johnson, T. C., Friedrich, W. N., Louis, D. G., Lyon, T. D., Page, I. J., Prescott, D. S., Silovsky, J. F. (Task Force Members) (2008). Report of the ATSA Task Force on children with sexual behavior problems, 2008. Child  Maltreatment, 13(2), 199-218.

 • Hershkowitz, I. (2011). The effects of abuse on sexually intrusive behavior by hildren: An analysis of child justice records. 13, 40-49

 • התפתחות מינית נורמטיבית של ילדים ומתבגרים / נטע ידיד - אתר שפ"ינט

 • שלבים בהתפתחות מינית נורמטיבית בקרב ילדים ונוער / ד"ר נלי שטיין

 • התפתחות מינית בקרב ילדים ומתבגרים: התנהגות מינית נורמטיבית מול הסטייה ממנה / ד"ר רחל גצלר-יוסף

 • התנהגות מינית לא מותאמת או פוגעת אצל ילדים ומתבגרים / אתר מכון חרוב

 • מתי זה נורמלי ומתי לא - התנהגות מינית בקרב ילדים ומתבגרים ותגובת ההורים / אתר מכון יסודות

 • מיניות בגיל הנעורים כבסיס למיניות בגיל הבגרות / אתר מכון יסודות

האזינו
לפרטים מלאים
ערכות הדרכה מקוונות
1/1