top of page
צובר אתר פורנו איך לדבר עם ילדים על פורנו אתר תשפד.png

הילד.ה נחשפ.ה לפורנו?

כך תעזרו בכמה צעדים פשוטים

 

עד סוף כיתה ג' כ-10% מהילדים והילדות בישראל נחשפים לפורנוגרפיה. עד סוף כיתה ו' כ-30%. חשיפה לפורנוגרפיה בילדות דורשת התערבות הורית כדי שמיניות הילד.ה לא תפגע, כדי שלא יפגעו בעצמם ולא יפגעו באחרים סביבם. 

 

 

פורנו זה לא סרטים כחולים - צפו בסרטון (2 דקות)

 

מה קורה לילדים.ות שנחשפו לפורנו? סרטון (1 דקה) 

ילדים.ות ביסודי שראו פורנו - יוצאים מאיזון

חשיפה לפורנוגרפיה בגילאי היסודי מטלטלת את נפשם של ילדים.ות ומוציאה אותם מאיזון. נוכל לראות את זה בשלל דרכים

 • פחדים וחרדות

 • ריגרסיה להתנהגות תינוקית או צעירה

 • בעיות שינה ובעיות הירדמות

 • התפרצויות זעם ואלימות שאינן אופייניות

 • דחייה ופחד ממסכים

 • מחשבות טורדניות 

 • התנהגויות מיניות לא תואמות גיל

 • פגיעה מינית באחרים.ות

 

מה אומרים המחקרים?

 • ילדים.ות נחשפים לתוכן פורנוגרפי כי חיפשו ברשת תוכן לגיטימי ולא ידעו שיש לו גם קונוטציה מינית. (למשל: ארנבים מזדווגים או יונקים ליליים) (1)
   

 • ילדים.ות נחשפים לפורנוגרפיה ללא רצונם באמצעות לחיצה על פרסומת או באנר או באמצעות חבר.ה שהראו להם תוכן פורנוגרפי (2)
   

 • פורנוגרפיה עכשווית מציגה התנהגות אלימה כהתנהגות מינית תקינה, לגיטימית ונורמטיבית. בין ההתנהגויות המוצגות: קללות, חנק, מכות, בעיטות, שימוש בנשק, הצפות, נשיכות (3)
   

 • ככל הילד.ה צעיר.ה יותר כך קשה להם יותר להבחין בין בדיון למציאות (4)
   

 • ילדים.ות שראו פורנו מפתחים ידע מיני מעבר למה שמתאים לגילם והם אינם מסוגלים להבין ולהכיל את התוכן שצפו בו והם עוסקים באקטים מיניים בוגרים ולא מותאמי גיל כמו מין אוראלי (5)
   

 • התנהגויות מיניות פוגעניות הן תוצאה של מספר גורמים ואחד מהם הוא חשיפה לפורנוגרפיה. מתחת לגיל 12 החשיפה לפורנוגרפיה מהווה סיכון משמעותי להתנהגות מינית לא תקינה (6)

 

מה צריך לעשות כדי להחזיר ילדים לאיזון?

 1. להירגע ולקבל כלים לשיח: ההתייחסות שלכם לנושא חשובה ביותר, הדרך בה תדברו שיחות ראשונות עם הילד.ה ומה תגידו יש לה השפעה מכרעת על האופן בו ייתפס האירוע. הכינו את עצמם.
   

 2. לקבל מידע אמיתי עם מה אתם מתמודדים ולהכיר פורנוגרפיה כיום - אל תדמיינו שהסרטים הכחולים שראיתם ב-1990 זהים לתוכן שהילד.ה נחשפ.ה אליו. חשוב להכיר פורנוגרפיה כיום ואת השפעותיה. 
   

 3. בנינו בשבילכם ערכת הדרכה מקוונת שמטרתה לקחת אתכם צעד אחרי צעד באיזון ילדים/ות אחרי חשיפה לפורנו

פורנוגרפיה ילדים.png

תשובות לשאלות נפוצות של הורים שילדיהם נחשפו לפורנו

מה להגיד לילדים.ות ביסודי על פורנו?

תוכלו להגיד: "יש באינטרנט חומרים שמתאימים לך וחומרים שלא מתאימים לך. החומרים שלא מתאימים לך הם חומרים שיש בהם אלימות, מכות או דם וכן תמונות או סרטונים שמראים בהם אנשים עירומים או סרטים שרואים בהם איברים פרטיים של א/נשים למשל פין, פות או שדיים חשופים. אם במקרה אתם נתקלים באתר, סרט או תמונה שיש בה אלימות או עירום אתם צריכים להפסיק מיד לצפות ולגשת למבוגר/ת אחראי/ת. אנחנו תמיד נרצה לדעת אם נתקלתם בחומר כזה ואף פעם לא נכעס, חשוב לנו לדעת מה ראיתם כי אנחנו מבינים בדברים האלה ויכולים לעזור".

אנחנו ממליצות בחום לדאוג לדבר על עירום שאינו פורנוגרפי, בצורה חיובית, ולהסביר את ההבדל בין הגוף שלנו - שהוא יפה, בין הסקרנות הטבעית ב"לראות מישהו עירום" לבין סרטים פורנוגרפיים. 

 

אנחנו מצפים מכם, משום שאתם בוגרים, לשלושה דברים:

 1. בכל פעם שתתקלו או תראו תוכן כזה – תספרו לנו שראיתם ונדבר על זה. אנחנו אף פעם לא נכעס כשתבואו לדבר איתו על זה. כי אנחנו מבינים שזה קורה והכי חשוב לנו לדבר איתכם על זה ושלא תהיו לבד.

 2. אנחנו מצפים שלא תצפו, למרות הסקרנות ושתבואו אלינו אם אתם סקרנים לגבי תכנים של עירום ומיניות, אנחנו מבטיחים לנסות לעזור, להקשיב ולא לכעוס.

 3. אנחנו מצפים שכשקורה דבר כזה בקבוצה או בחבורה של ילדים, או כשאתם נתקלים בתוכן כזה אצל חבר או חברה שתעשו מאמץ לצאת מהחדר ולהתקשר אלינו. אנחנו נדע לעזור.

 

למה צריך לדבר עם ילדים/ות צעירים/ות על פורנוגרפיה...?

צריך לדבר, כי אין ברירה. כי אנחנו יודעים שהם יחשפו בשלב מוקדם יותר ממה שהיינו רוצים ולכן חשוב להכין אותם כי שבעת החשיפה ידעו מה לעשות ולא ירגישו לבד. היינו רוצות שהילדות והילדים שלנו יחיו בעולם שבו המיניות לא תקועה להם בפנים בגיל כה צעיר. היינו רוצות. אבל אי אפשר כי זו לא המציאות. כשאנחנו שותקים, המסכים מדברים. 

האם פורנוגרפיה זה סרטים שרואים בהם אנשים מקיימים יחסי מין?

פירוש המילה פורנוגרפיה הוא: פורנה = זנות גרפיה = תיעוד. פורנוגרפיה היא זנות מצולמת. 87% מהסרטים הפורנוגרפיים בימינו אינם כוללים מיניות כי אם אלימות הקשורה גם למין. ברוב הסרטונים נראה סטירות, קשירות, קללות, כוחניות, יריקות. התיאור המדויק יותר של פורנוגרפיה כיום זה סרטונים קצרים באתרים ענקיים שרואים בהם פין גדול נכנס בעוצמה לפתח בגוף של איש או אישה. אין קשר בין פורנוגרפיה מיינ-סטרים, לבין סקס כפי שהוא מתרחש באמת.

אנו יודעים ממחקרים שאתרי הפורנו מלאים בסרטים שהועלו לאתרי הפורנו בלי הרצון של המצולמים ושחלק מהסטים צולמו ללא ידיעתם וללא רצונם של המצולמים. אם אתם צופים בסרטי פורנו "חובבים" יכול להיות שאתם צופים בניצול ואולי אפילו באונס מצולם. "הילדים של פורנהאב" כתבה בהארץ. 

 

מי מרוויח מסרטי פורנו?

כל פורנו ברשת גורר רווח ולכן הוא שם. אין חינם. מטרת הטריילרים היא שמישהו יקנה את הסרט המלא וכיוון שתעשיית הפורנוגרפיה מגלגלת כסף כמו הוליווד וכמו עמק הסיליקון, מישהו קונה. רבים קונים ומישהו מרוויח. מי מרוויח? החזקים. האתר, חברת ההפקות הגדולה, המפיק, הבמאי. השחקניות והשחקנים לא מרוויחים הרבה. האתר שהעלה את הסרט עושה עליו כסף ממכירת פרסומות או מנויים. שחקני ושחקניות פורנו לא עושים הרבה כסף, הם האחרונים בשורה בתעשייה. 

 

מה המסרים השגויים שילדים.ות מקבלים מצפייה בפורנו? 

 • האישה תמיד רוצה כל אקט מיני.

 • נשים נהנות מהשפלה ומכאב

 • מיניות תמיד מחוברת לאלימות

 • ריבוי פרטנרים במין זה דבר רגיל

 • גוף של אישה נראה תמיד אותו דבר

 • לנשים אין שיער גוף ושיער ערווה

 • פין גברי מגיע בגודל של 20 ס"מ ומעלה

 • אין צורך בתקשורת, חיבה, קשר, חיוך או שיחה לפני מגע מיני

 • מגע מיני זה דבר כואב

 • מגע מיני זה דבר משפיל

 • בכל מגע מיני עושים מין אוראלי, אנאלי ווגינאלי

 • שדיים של נשים מגיעים בצורה וגודל אחד

מידע על שחקניות ושחקני פורנו – רקע, מוטיבציות ושכר

 

 • שחקניות ושחקני פורנו לא מרוויחים המון כסף, מי שמרוויח הרבה זה המפיק, חברת ההפקות והאתר שבו הסרט נמצא. יש כוכבות פורנו שמרוויחות הרבה - הן המיעוט שבמיעוט. 

 • שחקניות פורנו לא נהנות בזמן הצילומים. גם שחקני פורנו לא. זו עבודה. עשרות אנשים על הסט. יש תסריט שהולכים לפיו. 

 • שחקניות הפורנו לא מגיעות לאורגזמה במהלך הצילומים. הן עושות כאילו הן מגיעות לאורגזמה באמצעות צרחות, גניחות וצעקות. 
  שחקני הפורנו הרבה פעמים נדרשים להגיע לאורגזמה כדי שהמצלמה תוכל לצלם אותם שופכים את הזרע – חלקם מספרים שהם עושים את זה בצורה טכנית לגמרי. 

 • מחקרים מראים שמעל 90% מהנשים שמשחקות בסרטי פורנו עברו פגיעה מינית, בדרך כלל ממושכת ובדרך כלל בילדות. 

 

"למה שלא נחכה שהשאלות על מין יביאו מהם באופן טבעי – למה להציף את הנושא בעצמנו?"

זו שאלה מעולה. זה מה שהיה מקובל לעשות כשאנחנו היינו ילדים. השונה בינם לבינינו הוא רמת החשיפה לתוכן מיני. הילדות והילדים שלנו חשופים לתוכן מיני לא מותאם בכל מפגש שלהם עם הרחוב, עם הטלוויזיה, עם המחשב ועם הסלולרי. עצם החשיפה איננה מתאימה וטבעית והיא מביאה איתה שאלות שלא היו עולות באופן טבעי כשילד או ילדה מתפתחים בקצב שמתאים להם. זו הסיבה שבגללה אנו רואים שהילדים והילדות שלנו נראים יותר מיניים כדור מהדורות הקודמים. זו הסיבה שהם מתעסקים בנשיקות גם בגיל 10 וזו הסיבה שהם יודעים לרקוד ולזוז כמו מתבגרים בגיל 8. כשאנחנו שותקים המסכים מדברים. בתפיסת העולם שלנו וממה שאנו מכירות מהמחקר, חשוב לדבר לפני שהדברים קורים. 

 

"מה הם בכלל מבינים בגיל הזה כשהם נחשפים לפורנו?"

אנחנו לא יודעות. והדרך היחידה לדעת, היא לעשות איתו או איתה בירור. ילד בן 6 מבין משהו אחר מילדה בת 10. שני ילדים בני 9 יכולים להבין שני דברים שונים לגמרי. על ילדה אחת יכולה הצפייה בסרטון פורנו לעבור בלי לעשות שום דבר, ילד אחר יכול להיות מאוד נסער מזה. אין שום דבר גורף, כל ילד והחוויה שלו. כל ילדה ומה שהיא הבינה. תוכלו ללמוד איך לשאול אותם שאלות נכונות ולדעת בדיוק מה מצבם. 

"מה הלחץ...?! אז מה אם הוא ראה קצת פורנו – זה סתם סקרנות מינית טבעית..."

לא, זו לא סקרנות מינית טבעית. "התנהגות מינית טבעית ובריאה נוצרת בתהליך של איסוף מידע. הילדות והילדים חוקרים את גופם וגוף של ילדות וילדים אחרים ונוגעים בו. הילדות והילדים לומדים באמצעות משחק מיני תקין איך נראה הגוף, מה הם ההבדלים בין גוף של בנים לגוף של בנות, מהי התחושה כשאני נוגע/ת בגופי וכשאחר/ת נוגע בגופי" (ד"ר טוני קוונה ג'ונסון).

חשיפה לפורנוגרפיה בגילאי הילדות כשאין לילד או לילדה כלים להבין מה אני רואה? מה הם עושים שם? מה המשמעות של זה? לפעמים אין בכלל הבנה של 'מה זה הדבר הזה....?' עלולה לגרום לילד או לילדה לפחדים, לחרדות, לתפיסה מעוותת של מין, מיניות ואהבה וגם לגירוי מיני שמוביל להתרגול ולצורך לשימוש בפורנוגרפיה בגילאים כה צעירים. אם הייתה חשיפה לפורנוגרפיה, חשוב שההורים יאזנו את הילדים בחזרה כדי שאלה לא יפגעו בעצמם או באחרים. 

 

האם העובדה שאני אגיד להם שיש דבר כזה עוד לפני שהם נחשפו, לא תגרום להם ללכת לחפש את זה?!

יכול להיות. יש ילדים שעצם זה שההורים אמרו על משהו שהוא אסור, גורם להם לרצות אותו. אנחנו מאמינות שכלל שמתחילים בגיל יותר מוקדם כך החשש הזה יורד - ילדים צעירים רוצים הכוונה מההורים ומורגלים בכך. ילדים/ות בוגרים/ות יותר, זה אכן סיכון. בתפיסת העולם שלנו כיוון שיש סבירות גבוהה שהם יחשפו ולא יספרו - השיח יותר חשוב גם אם הוא עשוי לגרום לחשיפה. אנחנו ממליצות לשים הגנה על המחשבים ולעקוב אחרי תנועת ילדים/ות צעירים/ות במחשב כדי לדעת מה קורה. זכרו - ההגנה לא מונעת את החשיפה, אבל היא מצמצמת אותה ומעבירה מסר שאומר לילדים/ות "אנחנו דואגים לך ושומרים עליך. אכפת לנו".

 

"זה תפקיד של בית ספר להתמודד עם חינוך מיני. בית ספר צריך ללמד אותם את זה"

נכון, זה גם תפקידו של בית הספר. אבל בראש ובראשונה זה התפקיד שלכם ההורים. זה הילד/ה שלכם. לא כל בית ספר מפעיל תוכנית חינוך מיני, בוודאי לא במהלך בית הספר היסודי. הטלת האחריות על בית הספר היא אי לקיחת עמדה בנוגע לחינוך המיני של הילדות והילדים שלנו. אי אפשר להטיל את כל האחריות על בית הספר, בוודאי לא בתקופה שבה הילדות והילדים לנו חיים – תקופה מרובת מיניות לא מותאמת, מוחצנת ואלימה בכל פרסומת, אתר, תוכנית וקליפ. הורים וצוותים חינוכיים יעשו בחוכמה אם יבינו שאנו עומדים בפני צונאמי מיני והילדות והילדים שלנו נשטפים בגל של מסרים מיניים, שוביניסטיים ואלימים. התפקיד שלנו הוא להסביר. לכוון. לרסן. לחנך. את זה עושים יחד – הורים ומורות. יחד.

ילדים.ות שנחשפו לפורנוגרפיה צריכים שההורים שלהם יעזרו להם. זו החובה והאחריות שלנו.

"בכיתה של הילד/ה שלי הייתה חשיפה לפורנוגרפיה אצל חלק מהילדים.ות – מה עושים?"

כל הורה צריך לעשות תהליך אישי עם הילד או הילדה שלו כדי לדעת מה הם האופן אישי הבנו ומה המצב הרגשי שלהם. כל ילד חווה אחרת חשיפה לפורנו. אחר כך יש לעשות תהליך כיתתי. אנו מזמינות אתכם להזמין אותנו להרצאה על פורנוגרפיה להורים ביסודי. 

הנה עוד מידע על פורנוגרפיה


ערכת ההדרכה המקוונת שלנו להורים לילדים'ות שנחשפו לפורנוגרפיה ביסודי תתן לכם את כל הכלים להחזיר את האיזון הביתה ולסייע לילד.ה שלכם

ערכת עזרה ראשונה סיוע לילדים אחרי חשיפה לפורנו.png

עוד חומרים בחינוך מיני לבית, לכיתה ולקליניקה

מקורות מידע

 1. ​Sev cíkov a, A., Serek, J., Barbovschi, M., & Daneback, K. (2014).  The roles of individual characteristics and liberalism in intentional and unintentional exposure to online sexual material among European youth: A multilevel approach. Sexuality Research and Social Policy, 11, 104–115.
 2. Exposure to Internet Pornography Among Taiwanese Adolescents -  Chen, An-Sing; Leung, Mark; Chen, Chih-Hao; Yang, Shu Ching  Social Behavior and Personality: an international journal, Volume 41, Number 1, 2013, pp. 157-164(8)

 3. Wright, P. J., & Donnerstein, E. (2014). Sex online: Pornography,sexual solicitation, and sexting. Adolescent Medicine: State of the Art Reviews, 25, 574–589

 4. Wright, P. J., & Stulhofer, A. (2019). Adolescent pornography use - and the dynamics of perceived pornography realism: Does seeing more make it more realistic? omputers in Human Behavior, 95, 37–47

 5. Mesch, G. S. (2009). Social bonds and Internet pornographic exposure among adolescents. Journal of Adolescence, 32, 601–618.
  Mesman, G. R., Harper, S. L., Edge, N. A., Brandt, T. W., & Pemberton, J. L. (2019). Problematic sexual behavior in children. Journal of Pediatric Health Care, 33, 323–331

 6. Letson, M. M. (2019). Abuse disclosures of youth with problem sexualized behaviors and trauma symptomology. Child Abuse and Neglect, 88, 201–211.

bottom of page