כיצד לתווך ולדבר על פורנוגרפיה עם ילדי וילדות יסודי (6-12)?

 

מה נגיד לילדים וילדות על פורנוגרפיה - ער

בשנים האחרונות אנו עדים לירידה בגילאי החשיפה הראשונה לפורנוגרפיה והיא מתרחשת כבר בגילאי בית הספר היסודי. לחשיפה לפורנוגרפיה בגילאים הצעירים יכולה להיות השפעה על הרגשות והמחשבות של ילדים וילדות צעירים בנוגע למין, מגע, אהבה ועוד. אנו המבוגרים חייבים לתווך לילדות/ים שלנו את התכנים המיניים הלא מותאמים שבהם הם נתקלים ולסייע להם להיתקל בהם כמה שפחות.

 

מידע להורה, למורה וליועצת

הורים וצוותים חינוכיים שאנו פוגשות ועובדות איתם במשך השנה שואלים אותנו – מה בדיוק עליהם להגיד לילדים וילדות על פורנוגרפיה. איך לתווך? באילו מילים להשתמש? מתי לדבר על זה? האם להעלות את הנושא עוד לפני שהם נחשפו? כיצד לדבר עם ילדים כה צעירים על נושא מורכב כזה? לרבים מאיתנו אין מספיק מידע על פורנוגרפיה ומעבר לאמירה "זה לא אמיתי" קשה לנו להמשיך.

 

בדף מידע זה אנו מביאות אליכם מידע אמין על פורנוגרפיה. מטרתו של המידע, לאפשר לכם לקיים שיחות על פורנוגרפיה עם ילדות וילדים בכיתות א'-ו'. דף המידע הזה איננו מיועד לקריאה של ילדים וילדות. הוא מיועד לכם הורים, צוותים חינוכיים, מורות ומורים, יועצות, מדריכות ומדריכים.

 

​הערה בנוגע לשיקול דעת של מבוגרות/ים

אנו נותנות פה מידע מקיף והמידע מיועד להיות מתווך ומדובר עם ילדים/ות בכיתות א'-ו'. ילד בכיתה א' שונה ביכולת ההבנה והשיח שלנו מילדה בכיתה ו'. ילדה בכיתה ג' שונה ביכולת ההבנה והקליטה מילד בכיתה ה'. אתם צריכים לראות מי עומד מולכם ולהתאים את השיחה לילד/ה שמולכם.

 

המסרים המרכזיים לילדים/ות בכיתות א-ג ובכיתות ד-ו

ילדים וילדות בכיתות א'-ג'

השיח המרכזי צריך להגיד "יש באינטרנט חומרים שמתאימים לך וחומרים שלא מתאימים לך. החומרים שלא מתאימים לך הם חומרים שיש בהם אלימות, מכות או דם וכן תמונות או סרטונים שמראים בהם אנשים עירומים או סרטים שרואים בהם איברים פרטיים של א/נשים למשל פין, פות או שדיים חשופים. אם במקרה אתם נתקלים באתר, סרט או תמונה שיש בה אלימות או עירום אתם צריכים להפסיק מיד לצפות ולגשת למבוגר/ת אחראי/ת. אנחנו תמיד נרצה לדעת אם נתקלתם בחומר כזה ואף פעם לא נכעס, חשוב לנו לדעת מה ראיתם כי אנחנו מבינים בדברים האלה ויכולים לעזור".

אנחנו ממליצות בחום לדאוג לדבר על עירום שאינו פורנוגרפי, בצורה חיובית, ולהסביר את ההבדל בין הגוף שלנו - שהוא יפה, בין הסקרנות הטבעית ב"לראות מישהו עירום" לבין סרטים פורנוגרפיים. כתבנו לכם פה מידע על הצגת עירום באופן חיובי לילדים/ות ביסודי ודף המידע מכיל גלריה של תמונות אומנות של א/נשים עירומים שלטעמנו מתאים להראות לילדים.

ילדים וילדות בכיתות ד'-ו'

השיח המרכזי צריך להגיד "יש באינטרנט חומרים שמתאימים לך וחומרים שלא מתאימים לך. החומרים שלא מתאימים לך הם חומרים שיש בהם אלימות, מכות או דם וכן תמונות או סרטונים שמראים בהם אנשים עירומים או סרטים שרואים בהם איברים פרטיים של א/נשים למשל פין, פות או שדיים חשופים. אם במקרה אתם נתקלים באתר, סרט או תמונה שיש בה אלימות או עירום אתם צריכים להפסיק מיד לצפות ולגשת למבוגר/ת אחראי/ת. אנחנו תמיד נרצה לדעת אם נתקלתם בחומר כזה ואף פעם לא נכעס, חשוב לנו לדעת מה ראיתם כי אנחנו מבינים בדברים האלה ויכולים לעזור".
 

מסר נוסף לילדים בגילאים הללו: "אנחנו יודעים שזה מעניין, מסקרן ולפעמים גם מגרה לראות את התמונות והסרטים האלה, אנחנו יודעים שיכול להיות שחברים/ות שלכם מדברים על זה ואולי גם מראים לכם תמונות או סרטים כאלה אבל אנחנו מבינים בזה ויודעים להגיד לך שהסרטים האלה לא מציגים באמת א/נשים שמקיימים יחסי מין. ככה לא נראית באמת מיניות בין אנשים מבוגרים ולא היינו רוצים שתחשבו שכך נראית אהבה בוגרת של אנשים שמכבדים אחד את השני ורוצים לגעת אחד בשני. למרות שזה מסקרן ומעניין לפעמים אתם עלולים לראות שם דברים מאוד אלימים, שמראים כאילו אהבה היא אלימות. אתם עלולים לסבול בעקבות הצפייה ממחשבות לא טובות ודברים משם יכולים להשפיע על ההתפתחות שלכם.

 

אנחנו מצפים מכם, משום שאתם בוגרים, לשלושה דברים:

 1. בכל פעם שתתקלו או תראו תוכן כזה – תספרו לנו שראיתם ונדבר על זה. אנחנו אף פעם לא נכעס כשתבואו לדבר איתו על זה. כי אנחנו מבינים שזה קורה והכי חשוב לנו לדבר איתכם על זה ושלא תהיו לבד.

 2. אנחנו מצפים שלא תצפו, למרות הסקרנות.

 3. אנחנו מצפים שכשקורה דבר כזה בקבוצה או בחבורה של ילדים, או כשאתם נתקלים בתוכן כזה אצל חבר או חברה שתעשו מאמץ לצאת מהחדר ולהתקשר אלינו. אנחנו נדע לעזור.

 

השיח על פורנו יגיע ממקום לא שיפוטי ולא מאשים אלא כחלק מהבניית חשיבה ביקורתית והבנה כיצד פורנוגרפיה משפיעה על תפיסת המיניות שלהם ועל מה אנו רוצים שהם ידעו על מין ומיניות.

אנחנו ממליצות בחום לדאוג לדבר על עירום שאינו פורנוגרפי, בצורה חיובית, ולהסביר את ההבדל בין הגוף שלנו - שהוא יפה, בין הסקרנות הטבעית ב"לראות מישהו עירום" לבין סרטים פורנוגרפיים. כתבנו לכם פה מידע על הצגת עירום באופן חיובי לילדים/ות ביסודי ודף המידע מכיל גלריה של תמונות אומנות של א/נשים עירומים שלטעמנו מתאים להראות לילדים.

.

למה צריך לדבר עם ילדים/ות צעירים/ות על פורנוגרפיה...?

צריך לדבר, כי אין ברירה. כי אנחנו יודעים שהם יחשפו בשלב מוקדם יותר ממה שהיינו רוצים ולכן חשוב להכין אותם כי שבעת החשיפה ידעו מה לעשות ולא ירגישו לבד. גם אנחנו היינו מעדיפות לא לדבר על פורנוגרפיה עם ילדים בבית ספר היסודי. גם לנו זה נראה לא מתאים, חשיפה מוקדמת מדי, אולי אפילו פוגענית והרבה פעמים מוזרה ומפחידה. היינו רוצות לא לדבר איתם. היינו רוצות להתחיל לדבר על מיניות בגילאים הרבה יותר מאוחרים. היינו רוצות שהילדות והילדים שלנו יחיו בעולם שבו המיניות לא תקועה להם בפנים בגיל כה צעיר. היינו רוצות. אבל אי אפשר כי זו לא המציאות.

 

 • אי אפשר לא לדבר איתם, כי יש אינטרנט – והאינטרנט חושף אותם לפורנוגרפיה בגילאי בית הספר היסודי. לפי מחקר שערכנו לפחות 35% מהילדות שמתחנכות בבתי ספר יסודיים ממלכתיים וממלכתייים דתיים נחשפו לפחות פעם אחת לפורנוגרפיה עד סוף כיתה ו'. ולפחות 51% מהבנים שמתחנכים בבתי ספר יסודיים ממלכתיים וממלכתיים דתיים נחשפו לפחות פעם אחץ לפורנוגרפיה עד לסוף כיתה ו'.

 • אי אפשר לא לדבר איתם, כי ילדים ביסודי מסתובבים עם סלולרי – והאינטרנט בסלולרי חושף אותם לפורנוגרפיה בגילאי בית הספר היסודי. גם אם לילד שלכם אין סלולרי, לחבר שלו יש. ולחבר שלו יש גם אח גדול והאח הגדול הראה לו והוא מראה לילד שלכם.

 • אי אפשר לא לדבר איתם, כי הילדות והילדים שלנו חשופים למיניות בוטה בכל אמצעי התקשורת. דברים שם לא אמורים לראות בגילם הרך – אבל בניגוד למה שאנו רוצים לחשוב, לא נעלמים מעיניהם. הם רואים. הם מושפעים.

 • אי אפשר לא לדבר איתם, כי השפה שהם שומעים סביב מילדים בבית הספר מביאה אותם אלינו עם שאלות מאוד מיניות (מכירים את מילון המילים המיניות שלנו? "אמא מה זה זונה? "אבא זה כוסית?"), לעיתים לא מותאמות ("אבא מה זה ויברטור?") ומגיע להם לקבל תשובות אמיתיות וטובות שיעזרו להם במציאות המורכבת שבה הם חיים.
   

חשוב לנו לציין שהשיחה על פורנוגרפיה בגילאי הילדות היא לעיתים שיחה ישירה ולעיתים שיחה עקיפה על זהירות ברשת, בריונות וכללי נימוס. על מותר ואסור. המסר על פורנוגרפיה צריך לעבור באופן שיטתי, עקבי וחוזר על עצמו כמנטרה. "אם במקרה או שלא במקרה ראיתם תוכן שיש בו אנשים עירומים, פין, פות ושדיים חשופים - חשוב מאוד שתבואו לספר לנו כי אנחנו מבינים בזה ונוכל לעזור". אנחנו מנחות בהדרכות שלנו לבתי ספר יסודיים את ההורים כיצד לדבר עם ילדיהם על פורנוגרפיה בילדות כי הנושא באמת מורכב. לא סתם זה קשה לנו ולכם, זה באמת קשה.

 

אנחנו לא רוצים לדבר איתם על פורנוגרפיה. אנחנו חייבים.

מה זה בעצם פורנוגרפיה? האם פורנוגרפיה זה סרטים שרואים בהם אנשים מקיימים יחסי מין?

המידע בחלק זה מיועד לכם ההורים והוא אינו כתוב באופן שמתאים להסביר לילדים/ות

 

פורנוגרפיה, או 'פורנו' אלה תמונות או סרטים שמראים בהם יחסי כוח בין גברים לנשים. על פניו נראה כאילו מדובר ביחסי מין, אבל בפוער 85% מהרטים הפורנוגרפיים בימינו אינם כוללים מיניות כי אם אלימות הקשורה גם למין. בסרטים פורנוגרפיים עכשוויים רואים בעיקר הכנעה של נשים על ידי גברים. אלה לא סרטי הפורנו של שנות ה-80, הפורנו השתנה מאוד.
פירוש המילה פורנוגרפיה הוא: פורנה = זנות גרפיה = תיעוד. פורנוגרפיה היא זנות מצולמת.

 

 פורנו זה סרט. זה לא צילום של המציאות

 לסרט פורנו יש תסריטאי, במאי, צלם, תאורן, עורך, מפיק, איש אפקטים, שחקניות ושחקנים. "סרטי פורנו חובבים" גם הם לא צילום של המציאות. האופנים הגדולים מכירים כל טרנד, ויוצרים את מה שנחשב ל"פורנו אמיתי" כלומר - סרטי חובבים. אל תאמינו. רוב האנשים ממש כמוכם לא רוצים שיראו אותם מקיימים יחסי מין באינטרנט, הם לא מצלמים את עצמם ומעלים לאינטרנט בדיוק כמו שהרוב המכריע של מי שקוראים מידע זה לא עושים את זה.

 אנחנו לא יכולים לדעת שזה באמת "סרט חובבים": אנו יודעים ממחקרים שאתרי הפורנו מלאים בסרטים שהועלו לאתרי הפורנו בלי הרצון של המצולמים ושחלק מהסטים צולמו ללא ידיעתם וללא רצונם של המצולמים. אם אתם צופים בסרטי פורנו "חובבים" יכול להיות שאתם צופים בניצול ואולי אפילו באונס מצולם.

 

מאוד יכול להיות שהאתר החליט לצלם סרטונים שנראים כמו סרטי חובבים – בדיוק בשביל למשוך קהל יעד שרוצה לראות "סקס אמיתי". לא חשוב אם זה סרט פורנו "רגיל" או סרט פורנו שנראה כאילו הוא סרט חובבים – זה לא אמיתי. לא ככה נראים איש ואישה שבוחרים מרצון לקיים יחסי מין אחד עם השנייה, בשקט, באינטימיות, עם רצון, חיבה וכבוד הדדי.

מי מרוויח מסרטי פורנו?

כל פורנו ברשת גורר רווח ולכן הוא שם. אין חינם. מטרת הטריילרים היא שמישהו יקנה את הסרט המלא וכיוון שתעשיית הפורנוגרפיה מגלגלת כסף כמו הוליווד וכמו עמק הסיליקון, מישהו קונה. רבים קונים ומישהו מרוויח. מי מרוויח? החזקים. האתר, חברת ההפקות הגדולה, המפיק, הבמאי. השחקניות והשחקנים לא מרוויחים הרבה. האתר שהעלה את הסרט עושה עליו כסף ממכירת פרסומות או מנויים. שחקני ושחקניות פורנו לא עושים הרבה כסף, הם האחרונים בשורה בתעשייה. 

 

פורנוגרפיה היא לא צילום של מיניות. פורנוגרפיה עכשווית היא בעיקר צילום של אלימות

הדבר המרכזי שרואים בפורנוגרפיה עכשווית הוא אלימות במסווה של מיניות. ראשית יש חוסר תקשורת בולט בין הא.נשים. אין פלרטוט. אין שיחה. אפילו אין נשיקות. האנשים לא מחייכים. הם ממעטים להסתכל זה לזה בפנים.  בסרטי פורנו מכל הסוגים נעדרת התקשורת. אין שיחה בין המשתתפים לגבי הרצון להשתתף באקט המיני, לגבי הדברים ששני הצדדים אוהבים, רוצים, מוכנים להתנסות בהם. אין שיחה על אמצעי מניעה, זהירות וביטחון. הם מציגים מין כאקט טכני המנותק מהקשר של יחסים, תקשורת, אמון והדדיות.

 

ברוב המקרים בסרטי פורנו מכל הסוגים אין מבט אחד בשני. אין חיבה. לא מתנשקים. אין פלרטוט.

ברוב המקרים בסרטי פורנו מכל הסוגים, אין עדינות אין רוך. אין רגישות ואין התחשבות. אין דאגה ואין אכפתיות. אין קשר.

 

בפורנוגרפיה נשים מוכנות לביצוע אקטים מיניים מכל סוג

בסרטים פורנוגרפיים האישה תמיד רוצה כל אקט מיני. זאת ועוד, פורנו מציג נשים שנהנות מהשפלה ומכאב הוא מציג נשים שמכים אותן, מכאיבים להן ומשפילים אותן והן מחייכות ואף מגיעות לאורגזמה כתוצאה מכך. אקטים מיניים קיצוניים מוצגים בפורנוגרפיה כעניין של מה בכך. חדירה של כמה אברי מין באותו הזמן, מין אוראלי אחרי מין אנאלי ומגוון רחב של אקטים מוזרים, משפילים, כואבים ולא מציאותיים.

בחלק לא מבוטל מהסרטים הפורנוגרפיים מוצגים אלימות, השפלה, כוח וכאב כחלק "טבעי" מהמין.

 

מין וכאב לא צריכים ללכת יחד בהכרח. השפלה היא לא חלק טבעי ממיניות בגיל ההתבגרות או ממיניות בכלל. אלימות צריכה להיות מחוץ לחדר בכל מה שקשור למיניות.

הגוף של נשים וגברים שמשחקים בסרטי פורנו הוא לא גוף טבעי

בסרטי פורנו הגוף של נשים ושל גברים, כולל אברי המין שלהם - לא מציאותיים. חלק גדול מהנשים עברו הגדלת חזה, אברי המין של האישה תמיד מגולחים ודומים אחד לשני.  אברי המין של הגברים גדולים מאוד בהשוואה לגודל איבר מין של גבר בוגר.  איבר מין ממוצע של גבר בזמן זקפה הוא 12-14 סנטימטר. כשרואים בסרטי פורנו פין באורך של 22 סנטימטר צריך להבין שמדובר בדבר חריג ולא בנורמה.  

הפורנו מציג תסריט קבוע מראש - אוראלי, וגינאלי, אנאלי

בסרטי פורנו מוצג תסריט קבוע שבו בכל אקט מיני יהיו כמעט תמיד מין אוראלי, מין וגינאלי ומין אנאלי. בקרב בני ובנות נוער ישנה עלייה משמעותית בקיום יחסים אוראליים ואנאלים. מין אנאלי מוצג כדבר של מה בכך, מין אוראלי מוצג פעמים רבות ככזה שנועד להשפיל (זו הסיבה שהוא מבוצע פעמים רבות בפורנוגרפיה כשאישה היא על ברכיה).

 

מידע על שחקניות ושחקני פורנו – רקע, מוטיבציות ושכר

 

 • שחקניות ושחקני פורנו לא מרוויחים המון כסף, מי שמרוויח הרבה זה המפיק, חברת ההפקות והאתר שבו הסרט נמצא. ברוב המקרים השחקנית והשחקן מרוויחים כמה עשרות דולרים לסצנה. לא יותר. יש כוכבות פורנו שעושות הרבה כסף, הן המיעוט שבמיעוט. בדיוק כמו בהוליווד, יש המון שחקניות ורק אחוז קטן מאוד מגיעות להיות שחקניות מפורסמות שעושות מלא כסף וחיות את חיי הזוהר.

 • שחקניות פורנו לא נהנות בזמן הצילומים. גם שחקני פורנו לא. זו עבודה. עשרות אנשים על הסט. יש תסריט שהולכים לפיו. אין אינטימיות וכשאין אינטימיות, חום, קשר ותקשורת קשה מאוד לגוף להירגע ולייצר אווירה שתורמת ליכולת ליהנות ממין ולהגיע לפורקן מיני. 

 • שחקניות הפורנו לא מגיעות לאורגזמה במהלך הצילומים. הן עושות כאילו הן מגיעות לאורגזמה באמצעות צרחות, גניחות וצעקות. במציאות יש נשים שמשמיעות קולות כשהן מגיעות לאורגזמה ויש נשים שמגיעות להנאה מינית נהדרת בלי להשמיע אף קול. וכמובן שאישה יכולה להשמיע המון קולות של הנאה ובפועל לא ליהנות בכלל. 
  שחקני הפורנו הרבה פעמים נדרשים להגיע לאורגזמה כדי שהמצלמה תוכל לצלם אותם שופכים את הזרע – חלקם מספרים שהם עושים את זה בצורה טכנית לגמרי. גם הגברים שנמצאים בתעשיית הפורנו עושים את זה בשביל כסף וכעבודה. לא בשביל סיפוק מיני והנאה. שחקני פורנו הטרוסקסואלים מחליטים לעיתים להשתתף בסרטי פורנו הומוסקסואלים ולקיים יחסי מין עם גברים מול המצלמה משום שבסרטים אלה התשלום מעט גבוה יותר מאשר בסרטים בהם משתתפות גם נשים. 

 • מחקרים מראים שמעל 90% מהנשים שמשחקות בסרטי פורנו עברו פגיעה מינית, בדרך כלל בילדות. הנתון הזה זהה לרקע של נשים שעוסקות בזנות. גם הן ברובן עברו פגיעה מינית בילדות. (חשוב לנו לציין, לא כל מי שעברה פגיעה מינית בילדות תגיע חלילה בבגרותה לעסוק בזנות, חשפנות או בהשתתפות בסרטי פורנו, אבל רוב מי שכן עוסקת בזנות, חשפנות או פורנוגרפיה – הרקע שלה הוא רקע שיש בו גם פגיעה מינית)

 

"למה שלא נחכה שהשאלות על מין יביאו מהם באופן טבעי – למה להציף את הנושא בעצמנו?"

זו שאלה מעולה. זה מה שהיה מקובל לעשות כשאנחנו היינו ילדים. הורים ומורות התחילו לדבר עם ילדות וילדים על גיל ההתבגרות ועל מיניות בשלבים שבהם הילדות והילדים התחילו להתעניין בעניין באופן טבעי. כך יכלה ילדה מפותחת רגשית בת 11 להתחיל לשאול שאלות על מין ולקבל תשובות בהתאם למה שמעניין אותה בעוד שאחיה יכול היה להתחיל להתעניין במין רק אי שם בגיל 13 ואז להתחיל לקבל תשובות.

 

השונה בינם לבינינו הוא רמת החשיפה לתוכן מיני. הילדות והילדים שלנו חשופים לתוכן מיני לא מותאם בכל מפגש שלהם עם הרחוב, עם הטלוויזיה, עם המחשב ועם הסלולרי. עצם החשיפה יוצרת טראומה. עצם החשיפה איננה מתאימה, עצם החשיפה איננה טבעית והיא מביאה איתה שאלות שלא היו עולות באופן טבעי כשילד או ילדה מתפתחים בקצב שמתאים להם. זו הסיבה שבגללה אנו רואים שהילדים והילדות שלנו נראים יותר מיניים כדור מהדורות הקודמים. זו הסיבה שהם מתעסקים בנשיקות גם בגיל 10 וזו הסיבה שהם יודעים לרקוד ולזוז כמו מתבגרים בגיל 8.

 

יש ילדות וילדים שישאלו ויש כאלה שלא ישאלו לעולם. בהחלט יכול להיות ילד בן 8  שמעולם לא שאל "איך באים ילדים לעולם" זו לא סיבה לא להסביר לו את זה גם אם לא שאל. אם אתם ההורים לא תסבירו, ילד מהכיתה יסביר לו. מעדיפים את זה ככה?

בהחלט יכולה להיות ילדה בת 11 שמעולם לא שאלה מה זה 'זיון'? מה זה 'כוס אמק'. זה אומר שהיא לא שמעה את המילים האלה? לצערנו לא. היא תלך לקבל מידע מגוגל או מחברה שלה ואנחנו יודעות שעדיף שהיא תקבל מידע ממך ההורה שלה. מידע שתואם לערכים שלך ולאופן שבו אתם כהורים רוצים שהילד או הילדה שלכם יקבלו מידע על מין ומיניות.

 

"מה הם בכלל מבינים בגיל הזה כשהם נחשפים לפורנו?"

אנחנו לא יודעות. והדרך היחידה לדעת, היא לעשות איתו או איתה בירור. ילד בן 6 מבין משהו אחר מילדה בת 10. שני ילדים בני 9 יכולים להבין שני דברים שונים לגמרי. על ילדה אחת יכולה הצפייה בסרטון פורנו לעבור בלי לעשות שום דבר, ילד אחר יכול להיות מאוד נסער מזה. אין שום דבר גורף, כל ילד והחוויה שלו. כל ילדה ומה שהיא הבינה.

כהורים איננו יכולים להתעלם מכך. אנו צריכים לדעת האם הילדים שלנו נחשפו לסרטון או לסרטונים פורנוגרפיים, מה הם יודעים, מה הם הבינו מזה, מה הם חושבים, מה הם מרגישים ויותר מהכול - עלינו לעצור את הצפייה שלהם. לא לאפשר אותה ולנסות כמיטב יכולתנו למנוע אותה משום שהיא מזיקה לילדים ולילדות שלנו. כמו שלא היינו מאפשרים להם לשתות רק קצת אלכוהול. רק חצי כוס בירה פעמיים בחודש בגיל 9 או 10 כך גם צפייה בפורנורפיה היא כמו שתיית אלכוהול בילדות. היא פשוט לא מתאימה לגיל בשום אופן.

הדרך הנכונה היא לעשות בירור עם הילד או הילדה – הנה תרשים זרימה שמטרתו לסייע לכם לנהל את שיחת הבירור עם ילדי בית ספר יסודי ולבדוק האם ילדי/ילדתי נחשפו לפורנוגרפיה?

"מה הלחץ...?! אז מה אם הוא ראה קצת פורנו – זה סתם סקרנות מינית טבעית..."

לא, זו לא סקרנות מינית טבעית. "התנהגות מינית טבעית ובריאה נוצרת בתהליך של איסוף מידע. הילדות והילדים חוקרים את גופם וגוף של ילדות וילדים אחרים ונוגעים בו. הילדות והילדים לומדים באמצעות משחק מיני תקין איך נראה הגוף, מה הם ההבדלים בין גוף של בנים לגוף של בנות, מהי התחושה כשאני נוגע/ת בגופי וכשאחר/ת נוגע בגופי" (ד"ר טוני קוונה ג'ונסון).

 

צפייה בפורנוגרפיה איננה איסוף מידע תקין בגיל הילדות כי אם חשיפה למידע לא מותאם בגיל הילדות. לראות סרטון פורנוגרפיה זה לא דומה למשחק ילדי של "תראה לי ואראה לך" ומה שרואים בפורנוגרפיה איננו דומה לשום דבר טבעי, נורמלי, רגיל או סביר. לא האקטים עצמם. לא מראה הגוף של הנשים והגברים. לא התייחסות האנושית האחד לשני ועוד ועוד ועוד.

 

אנו פוגשות לעיתים הורים ו/או צוותים חינוכיים שרואים בחשיפה לפורנוגרפיה משהו טבעי וסקרני ואנו רוצות להדגיש שלא מדובר בהתנהגות מינית סקרנית טובה לגיל הילדות וההשפעה שלה על נפשם של ילדים עשויה להיות לא טובה.

 

חשיפה לפורנוגרפיה בגילאי הילדות כשאין לילד או לילדה כלים להבין מה אני רואה? מה הם עושים שם? מה המשמעות של זה? לפעמים אין בכלל הבנה של 'מה זה הדבר הזה....?' עלולה לגרום לילד או לילדה לפחדים, לחרדות, לתפיסה מעוותת של מין, מיניות ואהבה וגם לגירוי מיני שמוביל להתרגול ולצורך לשימוש בפורנוגרפיה בגילאים כה צעירים.

 

אנו לא יודעים איזה סרטון פורנוגרפי התגלגל לידיים של הילד או הילדה שלנו. מה ראו שם? ראו פין נכנס לפות? ראו גבר ואישה? שלושה גברים ואישה? ראו אישה קשורה? ראו כאב? ראו השפלה? ראו מין אוראלי? מין וגינאלי? מין אנאלי? אף אחד מהדברים הללו איננו מותאם לצפייה בגילאי בית הספר היסודי וכולם עשויים להיות מבלבלים, מוזרים, מפחידים וכן – גם מגרים. מסקרנים. מצחיקים. מגעילים. קשת הרגשות יכולה להיות גדולה מאוד ומעורבבת מאוד. ושום דבר מזה איננו טבעי אלא תוצאה ישירה של חשיפה שאיננה מותאמת לתוכן שאינו מותאם.

 

"זה תפקיד של בית ספר להתמודד עם חינוך מיני. בית ספר צריך ללמד אותם את זה"

נכון, זה גם תפקידו של בית הספר. אבל בראש ובראשונה זה התפקיד שלכם ההורים. זה הילד/ה שלכם. לא כל בית ספר מפעיל תוכנית חינוך מיני, בוודאי לא במהלך בית הספר היסודי. הטלת האחריות על בית הספר היא אי לקיחת עמדה בנוגע לחינוך המיני של הילדות והילדים שולנו. אי אפשר להטיל את כל האחריות על בית הספר, בוודאי לא בתקופה שבה הילדות והילדים לנו חיים – תקופה מרובת מיניות לא מותאמת, מוחצנת ואלימה בכל פרסומת, אתר, תוכנית וקליפ. הורים וצוותים חינוכיים יעשו בחוכמה אם יבינו שאנו עומדים בפני צונאמי מיני והילדות והילדים שלנו נשטפים בגל של מסרים מיניים, שוביניסטיים ואלימים. התפקיד שלנו הוא להסביר. לכוון. לרסן. לחנך. את זה עושים יחד – הורים ומורות. יחד.

 

"עשיתי את השיחה עם הילד/ה שלי וגיליתי שהוא/היא ראתה סרטון פורנוגרפי. מה לעשות מה להגיד?"

ילדים וילדות בכיתות א'-ג'

אנו ממליצות לשוחח עם הילדים/ות עוד לפני החשיפה הראשונה - להכין אותם לכך שדבר כזה עשוי לקרות

השיח המרכזי צריך להגיד "יש באינטרנט חומרים שמתאימים לך וחומרים שלא מתאימים לך. החומרים שלא מתאימים לך הם חומרים שיש בהם אלימות, מכות או דם וכן תמונות או סרטונים שמראים בהם אנשים עירומים או סרטים שרואים בהם איברים פרטיים של א/נשים למשל פין, פות או שדיים חשופים. אם במקרה אתם נתקלים באתר, סרט או תמונה שיש בה אלימות או עירום אתם צריכים להפסיק מיד לצפות ולגשת למבוגר/ת אחראי/ת. אנחנו תמיד נרצה לדעת אם נתקלתם בחומר כזה ואף פעם לא נכעס, חשוב לנו לדעת מה ראיתם כי אנחנו מבינים בדברים האלה ויכולים לעזור".

ילדים וילדות בכיתות ד'-ו'

אנו ממליצות לשוחח עם הילדים/ות עוד לפני החשיפה הראשונה - להכין אותם לכך שדבר כזה עשוי לקרות

השיח המרכזי צריך להגיד "יש באינטרנט חומרים שמתאימים לך וחומרים שלא מתאימים לך. החומרים שלא מתאימים לך הם חומרים שיש בהם אלימות, מכות או דם וכן תמונות או סרטונים שמראים בהם אנשים עירומים או סרטים שרואים בהם איברים פרטיים של א/נשים למשל פין, פות או שדיים חשופים. אם במקרה אתם נתקלים באתר, סרט או תמונה שיש בה אלימות או עירום אתם צריכים להפסיק מיד לצפות ולגשת למבוגר/ת אחראי/ת. אנחנו תמיד נרצה לדעת אם נתקלתם בחומר כזה ואף פעם לא נכעס, חשוב לנו לדעת מה ראיתם כי אנחנו מבינים בדברים האלה ויכולים לעזור".
 

מסר נוסף לילדים בגילאים הללו: "אנחנו יודעים שזה מעניין, מסקרן ולפעמים גם מגרה לראות את התמונות והסרטים האלה, אנחנו יודעים שיכול להיות שחברים/ות שלכם מדברים על זה ואולי גם מראים לכם תמונות או סרטים כאלה אבל אנחנו מבינים בזה ויודעים להגיד לך שהסרטים האלה לא מציגים באמת א/נשים שמקיימים יחסי מין. ככה לא נראית באמת מיניות בין אנשים מבוגרים ולא היינו רוצים שתחשבו שכך נראית אהבה בוגרת של אנשים שמכבדים אחד את השני ורוצים לגעת אחד בשני. למרות שזה מסקרן ומעניין לפעמים אתם עלולים לראות שם דברים מאוד אלימים, שמראים כאילו אהבה היא אלימות. אתם עלולים לסבול בעקבות הצפייה ממחשבות לא טובות ודברים משם יכולים להשפיע על ההתפתחות שלכם.

 

כמה כלים בשבילכם

תרשים הזרימה שלנו - אם אתם רוצים לבדוק האם בנכם או בתכם נחשפו לפורנוגרפיה: "האם ילדי/תי נחשפו לפורנוגרפיה?"

פוסטרים מונגשים לילדים עם מידע על מיניות ובטיחות. מטרתם לתת לכם הכוונה לשיחות עם הילדים.

אנו צריכים להכיר בסקרנות שלהם ולהגיד שאנחנו מבינים שמדובר בתכנים מסקרנים – אבל אלה לא תכנים שמתאימים לילדים ואלה לא דברים שאני מרשה לצפות בהם. לא בבית, לא בבית הספר ולא אצל חברים או חברות.  

 

אם הילדים שואלים למה לא? אפשר להמשיך ולהסביר: שהתכנים האלה יכולים להפחיד או להגעיל אותך, כי הם ממש לא מתאימים לגיל שלך ואני לא רוצה שתחשוב/י שככה נראים אנשים כשהם מתחבקים ומנשקים ואוהבים אחד את השני. "אני לא רוצה שתחשוב שזה דבר לא יפה, או לא נעים כי כשאנשים בוחרים להתחבק ולהתנשק (או בגילאי בית הספר היסודי המאוחרים, "קירבה", "לעשות אהבה", "לשכב" "לעשות מין" מה שמרגיש לכם בסדר ומה שמתאים לכם להגיד לילדים שלהם) זה דבר יפה ונעים וטוב והסרטים האלה לא מציגים את זה בתור דבר יפה וטוב אלא בתור דבר מגעיל ולפעמים אפילו אלים. וזה ממש לא ככה באמת במציאות. אני לא רוצה שתפחד/י או תיגעלי/י מקרבה בין אנשים וזה מה שהסרטים האלה עושים לפעמים".

 

מותר להורים להגיד "אני לא מרשה כי אני דואגת לך ואוהב/ת אותך ואצלנו בבית זה פשוט לא מותר". אל תפחדו להפעיל סמכות הורית. יש דברים שלא מתאימים לילדים. לא היינו מאפשרים שתיית אלכוהול בגיל 11 ולא עישון סיגרייה בגיל 12 צפייה בפורנוגרפיה ממכרת כמו אלכוהול וסיגריות ולא מתאימה לבית הספר היסודי בדיוק כמו אלכוהול וסיגריות.

האם העובדה שאני אגיד להם שיש דבר כזה עוד לפני שהם נחשפו, לא תגרום להם ללכת לחפש את זה?!
יכול להיות. יש ילדים שעצם זה שההורים אמרו על משהו שהוא אסור, גורם להם לרצות אותו. אנחנו מאמינות שכלל שמתחילים בגיל יותר מוקדם כך החשש הזה יורד - ילדים צעירים רוצים הכוונה מההורים ומורגלים בכך. ילדים/ות בוגרים/ות יותר, זה אכן סיכון. בתפיסת העולם שלנו כיוון שיש סבירות גבוהה שהם יחשפו ולא יספרו - השיח יותר חשוב גם אם הוא עשוי לגרום לחשיפה. אנחנו ממליצות לשים הגנה על המחשבים ולעקוב אחרי תנועת ילדים/ות צעירים/ות במחשב כדי לדעת מה קורה. זכרו - ההגנה לא מונעת את החשיפה, אבל היא מצמצמת אותה ומעבירה מסר שאומר לילדים/ות "אנחנו דואגים לך ושומרים עליך. אכפת לנו".

 

"בכיתה של הילד/ה שלי הייתה חשיפה לפורנוגרפיה אצל חלק מהילדים.ות – מה עושים?"

ראשית חשוב לדעת – חשיפה לפורנוגרפיה זה דבר מדבק. אם יש חשיפה בקרב כמה ילדות וילדים הסיכוי שעוד ועוד ילדים יחשפו ושהמעגל ילך ויגדל – הוא גבוה. הסיבה היא שהחומרים הפורנוגרפיים עוברים בסלולריים. כלומר - אם יש ילד/ה כלשהו/י שנחשפו ומרגישים מאוד מוצפים מהחשיפה, הם אינם יודעים מה לעשות או עם מי לדבר – אחת ההתנהגויות הטבעיות במקרה הזה היא לעשות איזשהו אקט של קריאה לעזרה. אם נזכר שאנו מדברות עם ילדים צעירים בבית ספר יסודי, אחת הקריאות לעזרה היא לשלוח את הסרטון שמאוד מסעיר את הילד מבחינה רגשית – בווטסאפ הכיתתי. או להראות אותו לעוד ועוד ילדים בבית הספר כדי לאוורר את החוויה ולחלוק אותה. כך הולך וגדל מעגל הילדים הנחשפים.

 

לכן בין אם הילד/ה הפרטי/ת שלכם נחשפ/ה ובין אם לא, אתם ההורים ואתם צוות המורים מחויבים לפעול כדי להפסיק את מעגל החשיפה וכדי לסייע לילדות ולילדים להתמודד עם הרגשות שלהם. מטרה נוספת היא כמובן למנוע חזרה של המקרה.

 

המסר שצריך לעבור מההורים ומהצוות החינוכי לילדים הוא מסר של אחדות, של שליטה במצב, של הרגעה ושל הכוונה

 • המבוגרים (הורים + צוות חינוכי) יודעים שהייתה חשיפה לפורנוגרפיה (ולא מתו / התחרפנו / צרחו / התעלמו)

 • המבוגרים (הורים + צוות חינוכי) יגידו לכם הילדים מה צריך לעשות עכשיו. המסר הוא "אנחנו יודעים מה לעשות ואנחנו נעזור לכם ונכוון אתכם".

 • המבוגרים (הורים + צוות חינוכי) ינסחו כללים / חוקים / אמנה / חוזה משותף (בהתאם לגיל הילדים, תפיסת העולם שלכם וכו') הנוגע למה מותר ומה לא מותר לראות, מה מותר ומה לא מותר להעביר בווסטאפ של הכיתה וכללים נוספים. חשוב להבין שבכל כיתה צריך לעשות עבודה ההתאם למצב הכיתה, רמת החשיפה, מצבם הרגשי של הנחשפים וכו'. המידע שאנו מביאות פה נועד לתת מפת דרכים כללית ועזרה ראשונה. בסופו של דבר מדובר במהלך חינוכי משמעותי, באירוע לא טוב שקרה. שדורש טיפול שאיננו זבנג וגמרנו ואיננו קוסמטי.
   

בכל מקרה של חשיפה של כיתה או קבוצה בכיתה לפורנוגרפיה בגילאי הילדות צריך לעשות מהלך שכולל את ההורים, את הצוות החינוכי ואת הילדות והילדים. יש לגעת בשלושת המעגלים הללו כדי לדאוג לכך שיהיה טיפול הולם, שהילדים ירגישו בטוחים ושהמקרה לא יחזור על עצמו.

 

אנחנו מזמינות הורים ו/או צוותים חינוכיים שמתמודדים עם חשיפה לפורנוגרפיה בגילאי בית הספר היסודי לעמוד איתנו בקשר במידה והם צריכים עזרה.

 

"בכיתה של הילד/ה שלי הייתה חשיפה לפורנוגרפיה אצל חלק מהילדים.ות – ועכשיו יש שם כל מני התנהגויות מיניות – מה עושים?"

זו באמת אחת התופעות שאנו רואים בכיתות יסודי שבהן יש חשיפה לפורנוגרפיה. בניגוד למשחק מיני תקין אנו רואות משחק מיני לא תקין. חיקוי של מיניות של מבוגרים, ביטויים מיניים שלא מתאים לשמוע בבית ספר יסודי (למשל: "אני יזיין אותך" ואפילו "אני יזיין אותך בתחת"). לפעמים אנו פוגשות פגיעה מינית. לדוגמה: כיתה שבה יש קבוצת מאוד מוצפת מינית בעקבות חשיפה לפורנוגרפיה ולכן יש בה משחקים מיניים בוטים בכל הפסקה. למשל – נוגעים אחד לשני באיבר המין או מנסים לגעת לבנות בחזה. מורידים אחד לשני את המכנסיים וכו'.

 

במקרים האלה ההתערבות הבית ספרית + ההורית נחוצה אפילו יותר והורים שילדיהם עושים התנהגות מינית לא מותאמת צריכים מעבר להתערבות הבית ספרית והביתית גם ללכת באופן אישי להדרכת הורים ולעזור לעצמם לעזור לילדם או לילדתם.

בכל מקרה של חשיפה לפורנוגרפיה בגילאי היסודי אנו ממליצות לפנות ליועצת ויחד איתה לאחראית במשרד החינוך לקבלת הכוונה.

מידע רב נוסף על פורנוגרפיה והתמודדות איתה ביסודי, בחטיבה ובתיכון ניתן למצוא בספר שלנו

 

***

הנה עוד מידע על פורנוגרפיה


​כל הזכויות שמורות ל"מידע אמין על מין" | הירשמו לניוזלטר (בעמוד הבית) וקבלו מידע נוסף על חינוך מיני של ילדים ומתבגרים

 

 

לילדים/ות מגיל 6 עד 12
מכיתה ד' ומעלה
מכיתה ד' ומעלה
לילדים/ות מגיל 6 עד 12
כיצד נרשמים לרשימת השידור של מידע אמין ע
חוברת התפתחות מינית מילדות לבגרות
פוסטרים עם כללים ודרכי פעולה לילדים
הרצאה להורים א-ו
1/1