top of page

מילון קללות והסברים לילדים/ות

בעולם ההיפר מיני שבו חיים הילדים והילדות שלנו, לא מפליא שמדי פעם הם מגיעים עם שאלות על מילים מיניות שהם שמעו בבית הספר, בשיחה של האחים הגדולים, בהסעה או בטלוויזיה.

מה זה שרמוטה? מה זה זיון? מה זה שפיך? מה זה בתול/ה? ומה זה אונס? הם שואלים אתכם - אתם שואלים אותנו. אז איגדנו את כל התשובות במילון אחד.
עקרונות במענה לשאלות של ילדים/ות

המילון מתאים לילדים/ות בבית ספר יסודי. ככל שהילד/ה צעיר/ה יותר כך המענה צריך להיות יותר קצר וטכני. ילדים צעירים צריכים מענה שנותן מידע אמין אך לא מפרט ומרחיב. ככל שהילדים'ות בוגרים/ות יותר המענה צריך להפוך למלא ומורכב יותר, כזה שנותן יותר מידע ויותר תפיסת עולם. השאלה היא הזדמנות לשיח, אל תפספסו אותה. 
 

המילון כולו נועד לקריאה שלכם ואחר כך נדרשים הדגשים האישיים שלכם, שינויים והתאמות בהתאם לגיל הילד/ה, הידע שלו/ה והערכים שלכם.


לפני כל מענה על כל שאלה אנו ממליצות לשאול: 

 • איפה שמעת את המילה הזו?

 • תוכלי לספר לי מי אמר אותה ובאיזה הקשר?

הבינו את העולם שממנו באה השאלה והתאימו את התשובה.

אבא מה זה זין?

זין זאת מילה נרדפת לבולבול או לפין. אבל בדרך כלל כשילדים אומרים "זין" הם אומרים את זה כמו קללה ומתכוונים לזה שזו קללה. את/ה צריכה לזכור שפין זה איבר יפה וטוב בגוף.

לבנים: ושלקלל ככה זה להתייחס בזלזול לאיבר חשוב ויפה בגוף שלך

לבנות: ושלקלל ככה זה להתייחס בזלזול לגוף של ילד אחר – ואת זה אני לא מרשה

אבא מה זה כוסית?

כוס זאת מילה נרדפת לפות, אבל בדרך כלל כשילדים אומרים "כוס" הם אומרים את זה כמו קללה ומתכוונים לזה שזו קללה.

 

כוסית זו מילה שלקוחה מתוך המילה כוס. הפירוש של המילה כוסית בשפה שלנו היום: היא אישה יפה או אישה שהגוף שלה יפה, אבל במקום להגיד פשוט "אישה יפה" מתייחסים לאברי הגוף הפרטיים שלה כאילו שזה הדבר הכי חשוב בה ואני לא אוהב/ת את זה. 

 

אני מבקש/ת שלא תשתמש/י במילה הזאת ותמצא/י דרכים אחרות להגיד על מישהי שהיא נראית טוב. 'כוסית' זה לא מחמאה.

 

הרחבה לילדים/ות בוגרים/ות: לדבר על הסיבות לכך שכל הזמן מקדשים את הצורך להיראות טוב ולמה מדברים הרבה על איך שילדות, נערות או נשים נראות. למה למילה "כוסית" אין מקבילה גברית שמשתמשים בה הרבה?

אמא מה זה הומו? אבא מה זה לסבית?

הומו זה בן שאוהב בנים ומתאהב בבנים וכשהוא בוגר והופך לגבר הוא יכול לבחור לחיות עם גבר אחר כזוג או כמשפחה. לצערי בחברה שלנו אומרים "הומו" בתור קללה, כאילו זה דבר לא טוב. אבל הומו זו לא קללה לכל אחד ואחת מאיתנו מותר לחיות ולאהוב את מי שעושה לנו טוב, בן או בת, גבר או אישה. הומו זאת לא קללה – זו דרך חיים.

אבא מה זה סקס / זיון / Fuck?

סקס זה מילה באנגלית שהמשמעות שלה זה לקיים יחסי מין. 
לילדיםות צעיריםות: יחסי מין זה מה שלימדתי אותך על "איך באים ילדים לעולם". 
לילדיםות בוגריםות: יחסי מין, אלה יחסים ומגע שיש בין אנשים מבוגרים שיש ביניהם אהבה, זוגיות, בגרות, קשר, חיבור מיוחד לחיים.
חשוב שילדים ידעו כיצד באים ילדים לעולם, באמת

Fuck זאת מילה באנגלית שהמשמעות שלה היא לקיים יחסי מין – כשאומרים אותה בעברית אומרים אותה במטרה לקלל. יחסי מין שבאים עם אהבה, כבוד הדדי, בגרות וקשר משמעותי הם דבר נהדר - אין סיבה לקלל באמצעות דבר נהדר.
זיון זו מילה לא כל כך יפה לתאר יחסי מין. יחסי מין שבאים עם אהבה, כבוד הדדי, בגרות וקשר משמעותי הם דבר נהדר - אין סיבה לקלל באמצעות דבר נהדר.

אבא מה זה איידס?

איידס זו מחלה שגורמת לכשל במערכת החיסון ומי שחולים בה חשופים יותר לחלות בכל מני מחלות. (זו התשובה הבסיסית, מתאימה לילדים/ות צעירים/ות ואם יש עוד שאלות אפשר להרחיב). הסיבה שאיידס קשורה למיניות היא משום שהנגיף HIV עובר במגע של דם בדם ובאמצעות יחסי מין. כדי למנוע איידס יש להשתמש בקונדום.

 אבא מה זה לאונן / לעשות ביד?

לאונן זה מגע עצמי באיבר המין - ילד בפין של עצמו או ילדה, בפות של עצמה.

לילדים צעירים: לכולם מותר לגעת לעצמם באיברים הפרטיים כשהם בפרטיות, זה דבר רגיל שכולם עושים.

לילדים בוגרים: לאונן זה דבר נעים, בריא שחלק מהילדים והילדות עושים. חשוב לזכור שמגע באיבר המין הוא פעולה שצריך לעשות בפרטיות, למשל בחדר עם דלת סגורה, ולא בסלון או בכיתה.

אבא מה זה סוטה?

(חשוב לדעת - המילה "סוטה" היא מאוד אופיינית ופופולרית בקרב ילדים/ות בישראל. נא לא להילחץ)

המילה סוטה יכולה להגיד הרבה דברים ולכן שאלתי אותך איפה שמעת את זה ומה את/ה חושב/ת שזה. לפעמים בחברה שלנו אומרים סוטה על מי שמתעניינים במיניות. אבל זה לא נכון, להתעניין במיניות זה דבר נורמלי בכל הגילאים.

 

לפעמים בחברה שלנו אומרים אומרים סוטה על מי שאינו מתנהג לפי הכללים או לפי החוק ונוגע בא/נשים בלי שהם רוצים - במקרה הזה חשוב לקבל עזרה ולספר למבוגר/ת אם מישהו מבוגר יותר נגע באיברים הפרטיים שלך - ע"ע אנס.

אבא מה זה מעשה מגונה?

מעשה מגונה זו מילה שמשתמשים בה בחדשות ובבית משפט כדי לתאר מישהו שנגע באיברים הפרטיים של מישהו אחר ללא רצונו, או התפשט במקום שלא מותר להתפשט (למשל ברחוב או באמצע הכיתה).

אם את/ה רואה ילד/ה או נער/ה או מבוגר/ת עירומ/ה - במסך או בחיים האמיתיים - את/ה צריכ/ה לספר לי על זה - אני מבטיחה לעזור לך, אני מבינ/ה בדברים האלה.

אבא מה זה אונס / אנס?

אונס זה כשמישהו נוגע באיברים הפרטיים של בת או בן, ללא הרצון שלו או שלה.

את/ה כבר יודע/ת את כללי הזהב - מה מותר ומה אסור ואת/ה כבר יודע/ת שלכל אחד מותר לגעת באיברים הפרטיים של עצמו, בפרטיות.

כשמישהו מכריח, דורש או מאלץ מישהו אחר לראות את האיברים הפרטיים שלו או לגעת בהם - זה אונס.

לילדים בוגרים יותר: כשמישהו דורש ממישהו אחר, מאיים או מאלץ מישהו או מישהי להתפשט, להצטלם, להיות עירומים או לקיים מגע מיני בלי שיש ביניהם רצון הדדי נלהב, שוויון, בגרות וקשר - זה אונס. 

נצלו את ההזדמנות לדבר בלי להפחיד על פגיעה מינית בילדים/ות, מילדים/ות וממבוגרים, מזרים ומא/נשים קרובים ואף אהובים. זה אפשרי וחשוב לדבר בלי להפחיד. 

הזכירו לילדים/ות בכל הגילאים: אם מישהו מבוגר נוגע בילד או בילדה או מבקש מהם לגעת בו זה דבר שחשוב לספר למישהו מבוגר/ת סביבך כי זה דבר אסור.  גם אם ילד או ילדה הסכימו למגע. יש דברים שלמבוגרים פשוט אסור לעשות.
תדע/י תמיד שאם תספר/י לי משהו שקשור לגוף שלך או לאברים הפרטיים שלך אני לא אכעס ותמיד אאמין לך, אני יודע/ת לעזור בדברים האלה, כי אני מבינ/ה בזה.

 

מידע חשוב להורים

 • בנים עד גיל 12 נפגעים מינית באותה כמות כמו בנות

 • הרוב המכריע של פגיעות בילדים/ות נעשה על ידי ילדים קרובים ומבוגרים קרובים ולא על ידי זרים

 • רוב הפגיעה המינית בילדים לא נעשית בכוח ובאלימות. בחלק לא מבוטל מהמקרים היא נעשית באמצעות מניפולציה
  והפוגע יכול לגרום לנפגע/ת לחשוב שהם בעצם רוצים את זה ולהשיג שיתוף פעולה. השתמשנו פה במילה "ללא הרצון שלו או שלה" כדי להסביר מה זה אונס, אתם צריכים להיות רגישים לדקויות ולראות לאיזה כיוון הילד/ה מכוון את השיחה.

אמא מה זה פדופיל?

פדופיל זו מילה שמשתמשים בה בחדשות ובבית משפט כדי לתאר איש מבוגר שנוגע באיברים הפרטיים של ילד או ילדה. כיוון שבאיברים הפרטיים שלנו מותר רק לנו לגעת - כל אחד/ת נוגע/ת בשלו/ה – אם מישהו אחר נוגע בנו, או מבקש שניגע בו, זה דבר שאסור לו לעשות, גם אם זה נעים, גם אם ילד או ילדה הסכימו למגע. יש דברים שלמבוגרים פשוט אסור לעשות.תדע/י תמיד שאם תספר/י לי משהו שקשור לגוף שלך או לאברים הפרטיים שלך אני לא אכעס ותמיד אאמין לך, אני יודע/ת לעזור בדברים האלה כי אני מבינ/ה בזה.

אמא מה זה זונה / שרמוטה?

שרמוטה זו מילה בערבית שהפירוש שלה הוא ''זונה". זונה זו אישה שגברים נוגעים באיברים הפרטיים שלה תמורת כסף. אישה בזנות עושה את זה כי אין לה ברירה אחרת, אף אחת לא רוצה להיות במצב הזה.

 

הרחבה לילדים/ות בוגרים/ות: נשים בזנות זקוקות לעזרה של החברה והן נמצאות בדרך כלל במצב חלש יותר מנשים ומאנשים שאינם בזנות. כמו שאנחנו לא מקללים א/נשים עם קשיים, מוגבלויות או שונות גופנית (אוטיסט / מפגרת / משקפופרית) כך אנחנו גם לא מקללים נשים בזנות שיותר קשה להן בחיים. אצלנו בבית לא מקללים בקללה הזו. 

אמא מה זה כוס?

כוס זאת מילה נרדפת לפות, אבל בדרך כלל כשילדים אומרים "כוס" הם אומרים את זה כמו קללה ומתכוונים לזה שזו קללה. את/ה צריכ/ה לזכור שפות זה איבר יפה וטוב בגוף

לבנות: ושלקלל ככה זה להתייחס בזלזול לאיבר חשוב בגוף שלך

לבנים: ושלקלל ככה זה להתייחס בזלזול לגוף של ילדה אחרת – ואת זה אני לא מרשה

אמא מה זה שפיך?

שפיך זה נוזל זרע שיוצא לנערים ולגברים מהאשכים דרך הפין, בגיל ההתבגרות ובבגרות. נוזל הזרע מכיל מליוני זרעונים. את/ה יודע/ת שכדי ליצור תינוק צריך ביצית וזרעון. הזרעון שיוצר תינוקות נמצא בנוזל הזרע עם עוד מיליוני זרעונים. לפעמים קוראים לנוזל הזרע גם שפיך, כי הוא נשפך מהפין. 

עם כל הילדים/ות בכל הגילאים ניתן להרחיב ולהזכיר איך באים ילדים לעולם

 

הרחבה לילדים/ות בוגרים/ות: ניתן להעמיק בשיח על שינויים גופניים בגיל ההתבגרות של בנים

אמא מה זה נשיקה צרפתית?

נשיקה צרפתית זו נשיקה שמתנשקים א/נשים אנשים בוגרים או ומתבגרות/ים בוגרים שיש ביניהם זוגיות, קשר, אהבה, תקשורת וכבוד הדדי. ההבדל בין נשיקה צרפתית לבין נשיקה שמקבלים מאמא, אבא, סבא, סבתא היא במשך שלה ובחלק מהמשפחות גם במיקום שלה.
יש משפחות שבהן מבוגרים נותנים לילדים/ות נשיקה על הלחי, הראש, המצח, הבטן ויש משפחות שבהן מבוגרים נותנים גם נשיקה קצרה בפה.

 

נשיקה צרפתית היא נשיקה ארוכה שבה מצמידים את השפתיים הרבה זמן אחת לשנייה, בנוסף נשיקה צרפתית כולל גם את הלשון - מגע של לשון בלשון וזה דבר שלא מתאים לעשות עם בני ובנות משפחה אף פעם ולא מתאים לעשות בגילאי הילדות. נשיקה צרפתית דורשת בגרות. 

אמא מה זה קונדום?

קונדום הוא אמצעי מניעה שנועד למנוע היריון. הקונדום עשוי מחומר שדומה לחומר ממנו עשויה כפפה מגומי והוא סוג של כפפת גומי שמלבישים אותה על הפין של אנשים מבוגרים בזמן קיום יחסי מין (ע"ע). בזמן קיום יחסי מין הזרע שיוצא מהאשכים דרך הפין נעצר בקונדום וכך לא מגיע אל הרחם והחצוצרות המקום בו מחכה ביצית של אישה להפרייה.

אמא מה זה מציצה / אוראלי?

מין אוראלי זה מפגש של פה ואברי מין / איברים פרטיים.

אמרו "איכככססססס"? תגידו: מין אוראלי זה דבר שלא כל הא/נשים בוחרים לעשות בבגרות ושקשה להבין אותו בילדות כי הוא באמת מאוד רחוק מכם. יש כל מני דברים במיניות של א/נשים מבוגרים שקשה להבין בילדות וזה קצת כמו לאכול חצילים. קשה לך היום לדמיין את עצמך אוהב/ת ואוכל/ת חצילים כי זה מאוד רחוק ממך ולא מתאים לגיל.

אבא מה זה בתולה?

בתולה או בתול זה איש או אישה שלא קיימו יחסי מין (ע"ע).

לילדים/ות צעירים/ות: את זוכרת שלימדתי אותך איך באים ילדים לעולם? (הזדמנות להזכיר) אז כשאיש ואישה מחברים את הפין והפות כדי לעשות תינוקות - קוראים לזה, יחסי מין. 

אבא מה זה בתולה?

בתולה או בתול זה איש או אישה שלא קיימו יחסי מין (ע"ע).

לילדים/ות צעירים/ות: את זוכרת שלימדתי אותך איך באים ילדים לעולם? (הזדמנות להזכיר) אז כשאיש ואישה מחברים את הפין והפות כדי לעשות תינוקות - קוראים לזה, יחסי מין. 

אמא מה זה פורנו?

על השאלה הזו חשוב לענות רק אחרי ששואלים את הילד/ה כמה שאלות, לא בתוכחה ולא בזעזוע – אתם שואלים כדי לדעת – הם/ן לא אשמים/ות שהן/ם חיים/ות בחברה שבה ילדות/ים נחשפים/ות לפורנוגרפיה.
 

 • אני שמח ששאלת אותי את זה ואני תכף אסביר לך – איפה שמעת את המילה הזו?

 • מה שמעת על זה? מה את/ה יודע/ת? מה את/ה חושב/ת שזה?
   

פורנו זה קיצור של המילה פורנוגרפיה והמילה הזו מתארת תמונות או סרטונים שבהם רואים:

 • לילדים צעירים: אנשים עירומים ואיברים פרטיים חשופים.
  זו הזדמנות לשיחה על
  כללי הזהב למוגנות ילדים/ות

  תוכלו להרחיב:  אם ראית או אם תראה בעתיד תמונות או סרטונים שרואים בהם אנשים עירומים ואיברים פרטיים, את/ה צריכ/ה לסגור את המסך ולבוא לספר לי מיד, אני מבטיח/ה לא לכעוס ולעזור לך לכולנו קורה שאנחנו רואים במסכים תוכן שלא רצינו להיחשף אליו או שלא חשבנו שיבלבל אותנו, הכי חשוב לבוא אליי ולספר כדי שנוכל לדבר על זה.
   

 • לילדים בוגרים יותר: אנשים עירומים שנוגעים אחד בשני ונראים כאילו הם מקיימים יחסי מין – וזה לא אמיתי. כשאנשים מקיימים יחסי מין אין שם מצלמה לצלם אותם. אני לא מרשה לך לראות את הסרטים האלה, כי אני לא רוצה שתראה/י משהו שלא מתאים לגיל שלך. הסרטים האלה מציגים לפעמים גם דברים שעשויים אפילו להפחיד אותך. לכן אם במקרה תתקל/י בסרט כזה, או תלחצ/י על קישור באינטרנט ויעלה לך משהו, או מישהו מהחברות/ים שלך יראה לך, אני מצפה ממך להפסיק לראות את זה מיד ולבוא אליי או אל מבוגר/ת כדי לספר לנו ואני מבטיחה שלא אכעס עליך ושאוכל לעזור לך, כי אני מבינ/ה בדברים האלה.

 

כלים לשיחה על פורנוגרפיה עם ילדים/ות ביסודי

אמא מה זה קוקסינל?

(לפני שאתם מתחילים להסביר מה זה קוקסינל – קראו את הערך בוויקיפדיה "קוקסינל")

קוֹקסינל זאת מילה בצרפתית שהמשמעות שלה היא "פרת משה רבנו". קוקסינל זה היה שם הבמה של אמנית צרפתייה שהופיעה גם בארץ.

היום כשאומרים קוקסינל מתכוונים בעצם להגיד טרנסג'נדר וטרנסג'נדר זה ילד או ילדה, איש או אישה שנולדו במין אחד אבל לא מרגישים נוח במין הזה ובמהלך החיים שלהם בוחרים לחיות במין שנוח להם יותר בו.

למשל – גבר שמרגיש לא נוח להיות גבר ובוחר לחיות את החיים שלו, כאישה.

משתמשים במילה קוקסינל כמילת גנאי, ילדים ואנשים משתמשים בה כדי לקלל ולהקניט ילדים או אנשים אחרים – קוקסינל זאת לא קללה. לכול איש ואישה יש את הזכות לבחור מה הוא רוצה להיות ואיך הוא רוצה לחיות.

עוד חינוך מיני: בבית, בכיתה ובקליניקה 

bottom of page