top of page
מה להגיד למתבגרים ולמתבגרות על פורנוגרפיה?
מידע להורים, יועצות, מורות/ים, מדריכות/ים וצוותים חינוכיים אחרים

מידע להורה, למורה וליועצת

הורים וצוותים חינוכיים שאנו פוגשות ועובדות איתם במשך השנה שואלים אותנו – מה בדיוק עליהם להגיד למתבגרים ולמתבגרות על פורנוגרפיה. איך לתווך? באילו מילים להשתמש? מתי לדבר על זה? לרבים מאיתנו אין מספיק מידע על פורנוגרפיה ומעבר לאמירה "זה לא אמיתי" קשה לנו להמשיך.

בדף מידע זה אנו מביאות אליכם מידע אמין על פורנוגרפיה. מטרתו של המידע, לאפשר לכם לקיים שיחות על פורנוגרפיה עם מתבגרים מתבגרות. דף המידע אינו מתאים להורים ולצוותים חינוכיים של ילדי וילדות יסודי. הנה מידע על חשיפה לפורנוגרפיה של ילדי וילדות יסודי והתמודדות איתה. דף המידע הזה איננו מיועד לקריאה של מתבגרים ומתבגרות. הוא מיועד לכם הורים, צוותים חינוכיים, מורות ומורים, יועצות, מדריכות ומדריכים.

הערה בנוגע לשיקול דעת של מבוגרות/ים

אנו נותנות פה מידע מקיף והמידע מיועד להיות מתווך ומדובר עם נוער בכיתות ז'-י"ב. נער בכיתה ז' שונה ביכולת ההבנה והשיח שלנו מנער בכיתה י"א. נערה בכיתה ח' שונה ביכולת ההבנה והקליטה מנערה בכיתה י"ב. אתם צריכים לראות מי עומד מולכם ולהתאים את השיחה לנער/ה שמולכם.

קווים מנחים לשיח

 • נערים ונערות בכיתות ז'-ט': השיח המרכזי יגיד "פורנוגרפיה מזיקה לך באופן אישי" ויסביר מהו הנזק הנוצר בהיבטים גופניים ורגשיים ומדוע הוא נוצר.

 • נערים ונערות בכיתות י'-י"ב: השיח המרכזי יגיד "פורנוגרפיה מזיקה לך באופן אישי" ויסביר מהו הנזק הנוצר בהיבטים גופניים ורגשיים ומדוע הוא נוצר. אחר כך יבוא השיח משני שיגיד "הפורנוגרפיה מזיקה לאחרים ונשוחח גם על ההיבטים החברתיים. בגילאים הללו נוסיף שיח על הנזקים שעושה פורנוגרפיה לבני ובנות אדם אחרים. למשל – מה עובר על שחקנית בסרט פורנו? מה הרקע שלה? האם היא נהנית...?

 • השיח על פורנו יגיע ממקום לא שיפוטי ולא מאשים אלא כחלק מהבניית חשיבה ביקורתית והבנה כיצד פורנוגרפיה משפיעה על תפיסת המיניות שלהם ועל מה אנו רוצים שהם ידעו על מין ומיניות.

 • עירום כדבר חיובי ויפה: אנחנו ממליצות בחום לדאוג לדבר על עירום שאינו פורנוגרפי, בצורה חיובית, ולהסביר את ההבדל בין עירום לבין פורנו ובין פורנו לבין אומנות. כתבנו לכם פה מידע על ההבדל בין פורנוגרפיה לבין אמנות בעירום וכיצד לדבר עם מתבגרים על ההבדלים. דף המידע מכיל גלריה של תמונות אומנות של א/נשים עירומים שלטעמנו מתאים להראות לילדים/ות ולמתבגרים/ות. שימו לב שהגלריה למתבגרים/ות מכילה הרבה עירום בחלקו עשוי להיות בוטה - אנא צפו לפני שאתם מראים למתבגרים/ות ובדקו שהחומר מתאים לתפיסת עולמכם.

 • יש ברשת תוכן אירוטי שאיננו פוגעני: יש תוכן אירוטי ותוכן מיני שאינו פוגעני. הורים צריכים לפי שיקול דעתם, ערכיהם ורמת השיח שלהם עם המתבגר/ת שלהם לחשוב האם ואיך ניתן להנגיש חומר זה. שימו לב שלא ליצור שיח חודרני. מזמינות אתכם המבוגרים להכיר את קובץ "תחליף" שמלמד על תוכן אירוטי ופורנוגרפי שונה מהמיינסטרים.

 

למה צריך לדבר איתם ואיתן על פורנוגרפיה?

האינטרנט בכלל והסלולרי בפרט הפכו את הפורנוגרפיה לזמינה ברגע בכל מחשב וסלולרי שנמצאים בידיים של הילדים/ות והמתבגרים/ות שלנו. החשיפה לפורנוגרפיה רבה, גם בקרב ילדים/ות (6-12) והיא רבה עוד יותר בקרב מתבגרים/ות. מצ"ב ממצאים ממחקר שכתבו ד"ר אפרת הברון, יחד עם שלומית הברון תחת האכסניה של מכללת דוד ילין משנת 2017 וכן סקר שבוצע ע"י מכון דיאלוג בראשותו של פרופ' קמיל פוקס, בינואר 2023. 

פורנו זה לא סרטים כחולים - חשוב להבין את ההבדל

מידע נוסף שיש לנו ממחקרים הוא שפורנוגרפיה גורמת למגוון עיוותי חשיבה ותפיסה ובעיות פיזיות/מיניות ממשיות.

 

עיוותי חשיבה ותפיסה

 • איך נראה ומתפקד גוף של גבר/אישה בפורנו לעומת הגוף שלי...

 • מה זה יחסי מין ואיך הם צריכים להיות ולהיראות?

 • מה מצופה ממני לעשות בזמן מגע מיני?

 • ממה מצופה ממני ליהנות ולהתגרות בזמן מגע מיני?

 • חיבור בין אלימות למיניות, בין ביזוי והשפלה למיניות ולהנאה מינית

 

בעיות פיזיות מיניות ממשיות

 • חוסר יכולת ליהנות ממין

 • חוסר עניין במין עם בן/בת זוג

 • חוסר יכולת לדמיין ולהגיע להנאה מינית

 • חוסר יכולת להגיע לפורקן מיני בזמן קיום יחסי מין

 • תלות בפורנוגרפיה

 

אנו מזמינות אתכם לקרוא את הכתבה: "הבעיה הנפוצה שמעיבה על יחסי המין של זוגות צעירים" שמרואיינת בה הסקסולוגית גילה ברונר.

הבעיות שמתארת גילה ברונר בכתבה מתוארות כבעיות של גברים צעירים אך גם נערים צעירים החשופים לפורנוגרפיה לוקים בהן.

אצל נערות אנו רואות פחות צפייה יזומה בפורנוגרפיה, אבל חלקן בהחלט צופות ואין להשאיר אותן מחוץ לדיון. כמו כן נערות, גם אם הן לא צופות בעצמן - חשופות הן ל"מידע" שמגיע אליה מנערים על פורנוגרפיה ומהותה והן לציפיות שנערים מפתחים כתוצאה מצפייה בפורנוגרפיה ולרצון לממש אותה עם נערות.

שאלה שחוזרת על עצמה בקרב נערות שאנו פוגשות היא "אני לא יודעת למה, אבל אני לא נהנית כשאני והחבר שלי מקיימים יחסי מין במשך הרבה זמן. אם יש חדירה של 5 דקות, זה נעים ואם יש חדירה של 20 דקות – זה כואב ולא נעים. אני יודעת שאמור להיות לי כיף שזה נמשך הרבה זמן, אבל זה לא כיף לי".

השאלה הזו ודומות לה, החוזרות על עצמן בקרב נערות מדגישה גם את הציפייה של נערות ונערים שהמין שלהם יראו כמו פורנוגרפיה וגם שההנאה תהיה זהה למה שמוצג על המסך. חלק מהנערות הבוגרות שאנו פוגשות מרגישות לא בסדר שהן לא נהנות מדברים שמציגים בפורנוגרפיה או שהן לא רוצות "לתת ביצוע" כמו בפורנוגרפיה.

לכן אנחנו מחויבים לדבר איתם ואיתן ולהגיד – הפורנוגרפיה מזיקה.

מצב" דפי מידע לשיח עם נוער בכיתות ז-ט ועם נוער בכיתות י-י"ב. ניתן להוריד דפי מידע אלה כקובץ PDF בחינם, כאן

פורנוגרפיה - תיווך מידע לנוער

פורנו זה סרט. זה לא צילום של המציאות

לסרט פורנו יש תסריטאי, במאי, צלם, תאורן, עורך, מפיק, איש אפקטים, שחקניות ושחקנים. אתם יודעים שסופרמן זה סרט ולא הייתם מאמינים שיש באמת איש שיכול לעוף עם גלימה... גם פורנו זה סרט והוא לא אמיתי בדיוק כמו שהסרט של סופרמן הוא לא אמיתי.

 

"סרטי פורנו חובבים" גם הם לא צילום של המציאות

מי אמר לכם שאלה באמת סרטי פורנו שצילמו והעלו אנשים אמתיים?

 • כל סרט שמצאתם באינטרנט, מישהו מרוויח עליו כסף.
  מי מרוויח?
  למשל האתר שהעלה את הסרט ועושה עליו כסף ממכירת פרסומות או מנויים (אתם ראיתם רק את הסרטון המקוצר 2-3 דקות. המטרה של הסרט הקצר היא לגרום לחלק מהאנשים לשלם כדי לראות את הסרט המלא, או לעשות מנוי לאתר ולשלם כסף כדי לראות סרטים נוספים)

 • אנחנו לא יכולים לדעת שזה באמת "סרט חובבים": אנו יודעים ממחקרים שאתרי הפורנו מלאים בסרטים שהועלו לאתרי הפורנו בלי הרצון של המצולמים ושחלק מהסטים צולמו ללא ידיעתם וללא רצונם של המצולמים. אם אתם צופים בסרטי פורנו "חובבים" יכול להיות שאתם צופים בניצול ואולי אפילו באונס מצולם.

  מאוד יכול להיות שהאתר החליט לצלם סרטונים שנראים כמו סרטי חובבים – בדיוק בשביל למשוך קהל יעד שרוצה לראות "סקס אמיתי". לא חשוב אם זה סרט פורנו "רגיל" או סרט פורנו שנראה כאילו הוא סרט חובבים – זה לא אמיתי. לא ככה נראים איש ואישה שבוחרים מרצון לקיים יחסי מין אחד עם השנייה, בשקט, באינטימיות, עם רצון, חיבה וכבוד הדדי.

 

בפורנוגרפיה יש חוסר תקשורת בולט בין הא.נשים

בסרטי פורנו מכל הסוגים נעדרת התקשורת. אין שיחה בין המשתתפים לגבי הרצון להשתתף באקט המיני, לגבי הדברים ששני הצדדים אוהבים, רוצים, מוכנים להתנסות בהם. אין שיחה על אמצעי מניעה, זהירות וביטחון. הם מציגים מין כאקט טכני המנותק מהקשר של יחסים תקשורת אמון והדדיות.

ברוב המקרים בסרטי פורנו מכל הסוגים אין מבט אחד בשני. אין חיבה. לא מתנשקים. אין פלרטוט.

ברוב המקרים בסרטי פורנו מכל הסוגים, אין עדינות אין רוך. אין רגישות ואין התחשבות. אין דאגה ואין אכפתיות. אין קשר.

במציאות יחסי מין ללא תקשורת הם לא יחסי מין. אין אפשרות לקיים מגע מיני בגיל ההתבגרות ללא מבט, ללא תקשורת, ללא שיחה שמבהירה ששנינו/שתינו רוצים/ות, מוכנים/ות. בעניין. בטוחים/ות.  

בפורנוגרפיה נשים מוכנות לביצוע אקטים מיניים מכל סוג
 • בסרטים פורנוגרפיים האישה תמיד רוצה כל אקט מיני.

 • בסרטים פורנוגרפיים לעולם לא תישאל שאלה "רוצה לעשות ככה?" "מוכנ/ה לנסות את זה?"

 • גם דברים מאוד לא סבירים, מוצגים בפורנוגרפיה כסבירים לחלוטין. למשל – מין אוראלי אחרי מין אנאלי.

 • סרטים פורנוגרפיים מציגים דברים שעשויים להיות כואבים, כלא כואבים. למשל מין אנאלי כדבר שבשגרה. משהו שכול איש.ה נהנה/ית ממנו, משהו שברור מאליו שכו-לם עושות/ים.

 • בחלק לא מבוטל מהסרטים הפורנוגרפיים מוצגים אלימות, השפלה, כוח וכאב כחלק "טבעי" מהמין.

 

נגיד לבני ובנות נוער – מין וכאב לא צריכים ללכת יחד. השפלה היא לא חלק טבעי ממיניות בגיל ההתבגרות או ממיניות בכלל. אלימות צריכה להיות מחוץ לחדר בכל מה שקשור למיניות.

הגוף של נשים וגברים שמשחקים בסרטי פורנו הוא לא גוף טבעי

אברי מין לא מציאותיים: בסרטי פורנו הגוף של נשים ושל גברים, כולל אברי המין שלהם - לא מציאותיים.
חלק גדול מהנשים עברו הגדלת חזה, אברי המין של האישה תמיד מגולחים ודומים אחד לשני.

אברי המין של הגברים גדולים מאוד בהשוואה לגודל איבר מין של גבר בוגר.  איבר מין ממוצע של גבר בזמן זקפה הוא 12-14 סנטימטר. כשרואים בסרטי פורנו פין באורך של 22 סנטימטר צריך להבין שמדובר בדבר חריג ולא בנורמה. גבר עם פין גדול מאוד יצטרך ללמוד להיות מאהב מאוד עדין ורגיש.

 

נערות ונערים שצופים בסרטי פורנו ורואים את אברי המין המוצגים עלולים לחשוב שזו הנראות הטבעית של אברי מין של גברים ונשים.  

נסביר לנערים שלגודל איבר המין אין משמעות בגבריות או בקיום יחסי מין, בהנאה שלו ולא בהנאה של בן/בת הזוג שלו ונתווך לנערות שכל פות נראית אחרת.

התסריט של הפורנו – אוראלי, וגינאלי, אנאלי

לחלק גדול מסרטי הפורנו יש תסריט קבוע. זה מתחיל באוראלי, עובר לוגינאלי ונגמר באנאלי.

במציאות אין תסריט קבוע למיניות. בכל פעם שאיש ואישה (או איש ואיש או אישה ואישה) נכנסים יחד לחדר סגור, בפרטיות כדי לעשות מגע מיני הם בוחרים מה נכון ומה מתאים להם לעשות באותו הזמן. זה לא יהיה תמיד אותו דבר. זה לא ילך לפי תסריט קבוע. זה ישתנה, בהתאם למערכת היחסים, לגיל, לתקשורת, לחשק ולמצב הרוח.

לא כל הא.נשים רוצים לעשות מין אוראלי, אנאלי או וגינאלי.

יש א/נשים שאוהבים מין אוראלי ויש כאלה שממש לא. יש כאלה שאוהבים מין וגינאלי ויש כשאלה שלא. יש כאלה שאוהבים מין אנאלי ויש רבים ורבות שממש לא אוהבים מין אנאלי, כי הוא עשוי להיות כואב. פי הטבעת לא נועד ביולוגית לחדירה וכדי לקיים יחסי מין אנאליים צריך הכרות מאוד טובה עם הגוף שלנו ושל בן/בת הזו שלנו. פתיחות, רגישות, יכולת גבוהה לתקשורת והכנה מראש של הגוף ושל הנפש.

גם מין אוראלי נראה בסרטים פורנוגרפיים כדבר ברור ומובן מאליו. במציאות לא כול אחת ואחד רוצה לעשות מין אוראלי ולא כל אחת ואחד רוצה לקבל מין אוראלי.

 

תיווך מידע על שחקניות ושחקני פורנו – רקע, מוטיבציות ושכר

מתבגרים רבים חושבים ששחקניות ושחקני פורנו מרוויחים הרבה כסף, נהנות/ים בזמן הצילומים ומגיעות/ים לאורגזמות תוך כדי צילום הסרט. המציאות שונה לגמרי וחשוב לתווך אותה.

 • שחקניות ושחקני פורנו לא מרוויחים המון כסף, מי שמרוויח הרבה זה המפיק, חברת ההפקות והאתר שבו הסרט נמצא. ברוב המקרים השחקנית והשחקן מרוויחים כמה עשרות דולרים לסצנה. לא יותר. יש כוכבות פורנו שעושות הרבה כסף, הן המיעוט שבמיעוט. בדיוק כמו בהוליווד, יש המון שחקניות ורק אחוז קטן מאוד מגיעות להיות שחקניות מפורסמות שעושות מלא כסף וחיות את חיי הזוהר.

 • שחקניות פורנו לא נהנות בזמן הצילומים. גם שחקני פורנו לא. זו עבודה. עשרות אנשים על הסט. יש תסריט שהולכים לפיו. אין אינטימיות וכשאין אינטימיות, חום, קשר ותקשורת קשה מאוד לגוף להירגע ולייצר אווירה שתורמת ליכולת ליהנות ממין ולהגיע לפורקן מיני.

 • שחקניות הפורנו לא מגיעות לאורגזמה במהלך הצילומים. הן עושות כאילו הן מגיעות לאורגזמה באמצעות צרחות, גניחות וצעקות. במציאות יש נשים שמשמיעות קולות כשהן מגיעות לאורגזמה ויש נשים שמגיעות להנאה מינית נהדרת בלי להשמיע אף קול. וכמובן שאישה יכולה להשמיע המון קולות של הנאה ובפועל לא ליהנות בכלל.

 • שחקני הפורנו הרבה פעמים נדרשים להגיע לאורגזמה כדי שהמצלמה תוכל לצלם אותם שופכים את הזרע – חלקם מספרים שהם עושים את זה בצורה טכנית לגמרי. גם הגברים שנמצאים בתעשיית הפורנו עושים את זה בשביל כסף וכעבודה. לא בשביל סיפוק מיני והנאה. שחקני פורנו הטרוסקסואלים מחליטים לעיתים להשתתף בסרטי פורנו הומוסקסואלים ולקיים יחסי מין עם גברים מול המצלמה משום שבסרטים אלה התשלום מעט גבוה יותר מאשר בסרטים בהם משתתפות גם נשים.

 • מחקרים מראים שמעל 90% מהנשים שמשחקות בסרטי פורנו עברו פגיעה מינית, בדרך כלל בילדות. הנתון הזה זהה לרקע של נשים שעוסקות בזנות. גם הן ברובן עברו פגיעה מינית בילדות. מידע אמין על זנות, חשפנות ופורנוגרפיה אפשר לקבל כאן.

 

(חשוב לנו לציין, לא כל מי שעברה פגיעה מינית בילדות תגיע חלילה בבגרותה לעסוק בזנות, חשפנות או בהשתתפות בסרטי פורנו, אבל רוב מי שכן עוסקת בזנות, חשפנות או פורנוגרפיה – הרקע שלה הוא רקע שיש בו גם פגיעה מינית)

מה רואים בפורנו?

פורנוגרפיה היא לא סרטים בהם רואים אנשים מקיימים יחסי מין. ב-87% מהסרטים הפורנוגרפיים יש אלימות. אנו מזמינות אתכם לעיין במחקר החשוב הבא:

אוננות היא פעולה בריאה וטובה. אוננות מול פורנוגרפיה עלולה לפגוע בך

אוננות היא אחת מהפעולות הטבעיות שעושים נערים ונערות בגיל ההתבגרות ונשים וגברים בבגרות. זו דרך טובה להכיר את הגוף, להפיג מתחים וליהנ