top of page

מדבקות ווטסאפ עם תכנים פורנוגרפיים - הכרות עם הנושא וכלים לשיח עם ילדים/ות ומתבגרים/ות

שימו לב - דף זה מכיל טקסט, איורים וצילומים של פורנוגרפיה - תקריב של אברי מין, עירום בוטה ופרונטלי, אלימות ותכנים שוביניסטים, הומופוביים וגזעניים. המידע מיועד להורים ולצוותים חינוכיים. אנא קחו בחשבון שהתוכן בוטה מאוד. בגלילה למטה אתם מאשרים שאתם בני 18+ ומסכימים לראות תוכן זה.

 

לאחרונה הוסיפו בווטסאפ אפשרות לשליחת מדבקות, הורדת מדבקות ויצירת מדבקות בקלות. מיד עם התוספת התחלנו לקבל מדבקות מכל מני סוגים. בהתחלה רגילות, מצחיקות או משעשעות ותוך פרק זמן קצר התחלנו לקבל מהורים וצוותים חינוכיים גם מדבקות שיש בהן תוכן מיני מרומז. אלא שתוך כמה שבועות התוכן המיני המרומז הפך לתוכן מיני ברור ואחר כך לתוכן מיני בוטה ולפורנוגרפיה של ממש. המהירות שבה זה קרה הפתיעה אותנו קצת, אך כעת אחרי כמה שבועות של שיחות עם הורים וצוותים חינוכיים / טיפוליים בנושא אנו מקוות שיש בידינו מספיק מידע כדי שנוכל לחשוב כולנו יחד איך להתמודד עם מדבקות הווטסאפ המיניות והפורנוגרפיות שמגיעות לקבוצות של הילדים/ות והמתבגרים/ות שלנו.

דוגמאות למדבקות ווטסאפ רגילות

מדבקות ווטסאפ רגילות.png

תוך פרק זמן קצר התחלנו לקבל מהורים וצוותים חינוכיים וטיפוליים מדבקות ווטסאפ עם תוכן מיני בעיקר בכתב. המדבקות ה"מצחיקות" האלה מערבות פעמים רבות מיניות, אלימות, גזענות, הומופוביה ושוביניזם.

דוגמאות למדבקות ווטסאפ טקסטואליות

מדבקות ווטסאפ טקסטואליות.png

אחר כך המדבקות הפכו לכאלה שיש בהן עירום מרומז או מפורש. שימו לב שכמעט תמיד האיברים מופיעים בהפרדה מהאנשים. לא רואים איש או אישה עירומים אלא רואים פין, פות, ישבן או שדיים. פרגמנטים של איש/ה.

בחלק מקבוצות הווטסאפ של ילדים/ות ושל מתבגרים/ות ישנם חוקים וכללים כתובים ("אמנת שימוש בווטסאפ") או לא כתובים, אך ברורים בנוגע לגבולות המותר והאסור בקבוצה. הורים וצוותים חינוכיים מדברים עם ילדים על התנהלות נכונה בווטסאפ, על מה מותר ומה אסור להעביר.


הבעיה המרכזית שאנחנו רואות במדבקות הפורנוגרפיות היא העובדה שהוצאתן מחוץ להקשר מציירת אותן כ"בדיחה" "צחוקים" ולא כתוכן מיני בוטה שלא מתאים לשתף אותו, להעביר אותו וכזה שיש לדווח עליו במקרים של קבוצות כיתתיות לדוגמה. 

מבחינת - "אם לא שיתפנו קישור לסרטון פורנו, אלא רק תמונה של פין או של פות - זה מדבקה, זו בדיחה, זה מצחיק וזה בסדר".

כדי לעקוב אחרי הנעשה ברשת אנו חברות בכל מני קבוצות ווטסאפ ציבוריות שנכנסים אליהן באמצעות קישור, זוהי אחת מהדרכים שלנו להיות מחוברות לשטח ולהכיר את הדברים מבפנים. לדוגמה - זו אחת הדרכים שלנו לשמוע מה אומרים על סיפור איה נאפה, או אחת הדרכים לשמוע מה השיח ברשת בנוגע ליוטיוברים וסלבים שאנחנו פחות מכירות - ראינו כי בבת אחת מה שלא היה מקובל להעביר בקבוצות הווטסאפ הפומביות האלה - לדוגמה: לא היה מקובל להעביר קישורים לסרטוני פורנו - אבל מדבקות פורנו הפכו למקובלות ברגע. הקבוצות הוצפו בפורנוגרפיה שלא היה מקובל לראות אותה קודם כי המדיה שינתה את התפיסה מה זה פורנו ומה זה 'צחוקים'.

​דוגמאות למדבקות ווטסאפ עם רמיזה מינית או עירום מפורש

מדבקות ווטסאפ מפורשות.png

ואז הגיע הפורנו ממש, זה שכולל BDSM (מה שפעם קראו לו סאדו מאזו, אם אתם לא מכירים את הטרמינולוגיה) ופורנו עם סרטים מצויירים שמושכים עין של ילדים כי הם מכירים את הדמויות. ישנן מדבקות שהחלטנו לא להכניס אפילו לאוסף המדבקות הזה משום שחשבנו שזה בוטה מדי. לדוגמה - בקבוק יין בישבן של אישה, פות פתוחה שצוייר עליה פרצוף או דונלד-דאק שעשוי משפתי פות פנימיות של אישה המשתרבבות החוצה. 

​דוגמאות למדבקות ווטסאפ פורנוגרפיות

אז מה אפשר לעשות?

הדבר ראשון לזכור שכמו שאנחנו תמיד אומרות וכפי שכתבנו גם בספר שלנו: "והעיקר והעיקר, לא לפחד כלל". כן, זה מסובך - אבל יש מה לעשות והדרך לבריאות מינית עוברת באמצעות שיח עם ההורים, בהבנה של מה מותר ומה אסור, בהבנה של מה שאנחנו רואים ומה המשמעות של זה ובניסיון לייצר אנחנו המבוגרים כללים ברורים של מותר ואסור ולדבר על הדברים לפני שהם קורים.

באנר.png

אפשרויות חינוך ושיח עם ילדי/ות יסודי

 1. הגידו לילדי/ות ביסודי: "יש באינטרנט תכנים שמתאימים לך ותכנים שלא מתאימים לך כל תוכן שמכיל אלימות או עירום, שרואים בו אנשים עירומים או חצי עירומים, שרואים פין, פות, ישבן או שדיים חשופים כל תוכן שנועד להעליב מישהו אחר, כל מדבקה שאתם מרגישים נבוכים בגללה, שמגעילה אתכם או שעושה לכם הרגשה לא נעימה בבטן - שלחו לנו, אל תעבירו הלאה ומחקו אותה".
  אנחנו ממליצות לכם לקרוא את שני דפי המידע שכתבנו בנושא פורנוגרפיה: פורנוגרפיה וילדים ואחר כך את פורנוגרפיה ומתבגרים המידע מיועד להורים וצוותים חינוכיים/טיפוליים.
   

 2. בקשו מהילדים/ות שלכם לשלוח לכם מדבקות ווטסאפ שהם קיבלו שיש בהם אלימות, עירום או מין. תגידו להם שאתם יודעים שיש דברים כאלה בקבוצות ווטסאפ שלהם, שאתם לא כועסים, שגם אם זה מביך או מפדח ממש תשמחו לראות ולדעת.
   

 3. הגידו לילדים שאתם לא מסכימים שהם יצרו מדבקות ווטסאפ שיש בהם עירום, אלימות או שנועדו להעליב אחר. בתפיסת העולם שלנו מומלץ בחום להגיד לילדים לא ליצור מדבקות עם תצלומים של עצמם בכלל ולא ליצור מדבקות עם פנים של חבר/ה. נסו לחשוב מהי תפיסת העולם שלכם וכוונו את הילדים/ות או המתבגרים/ות לכך.
   

 4. הרחיבו את השיח לילדים/ות בכיתות ג' ומעלה: "גם אם יש מדבקות שנראות לכם ממש מצחיקות אבל רואים בהן אלימות, השפלה או עירום אל תעבירו אותן הלאה ודברו איתנו. אנחנו יודעים שזה מסובך, אנחנו יודעים שאתם לא שולטים בכול, אין לנו כוונה להעניש אותך או לכעוס או להגיד לך שאת/ה לא יכול/ה להיות בווטסאפ - אבל המדבקות שנשלחות יכולות להיות מאוד אלימות ובוטות וחשוב לנו להיות שם יחד איתך כי אנחנו אוהבים אותך ורוצים ללמד אותך לשמור על עצמך, לא לפגוע ולא להיפגע בקבוצות ווטסאפ".
   

 5. דברו עם ההורים בכיתה ועם המורות על הנושא: ידעו אותם בכך שיש מדבקות ווטסאפ פוגעניות, בקשו מהם לדבר עם הילדים שלהם. שלחו להם את דף המידע הזה. כשהורים רבים באותה כיתה מדברים עם הילדים על אותו נושא רמת המוגנות של הכיתה עולה.
   

אפשרויות חינוך ושיח עם מתבגרים/ות בחטיבה ובתיכון

 1. התחילו מלבקש מהמתבגרים/ות שלכם שילמדו אתכם להכין מדבקות ווטסאפ (אם אתם לא יודעים...). זה יתן לכם בסיס לשיח. אם אתם יודעים להכין מדבקות שאלו אותם באיזו אפליקציה הם משתמשים ומה היתרונות שלה, ספרו להם באיזו אתם משתמשים - זה ייתן לכם בסיס לשיח.
   

 2. בקשו מהמתבגרים/ות שלכם לשלוח לכם מדבקות ווטסאפ שהם קיבלו שיש בהם אלימות, עירום או מין. תגידו להם שאתם יודעים שיש דברים כאלה בקבוצות ווטסאפ שלהם, שאתם לא כועסים, שגם אם זה מפדח ממש תשמחו לראות ולדעת.
   

 3. הגידו למתבגרים/ות בחטיבה ובתיכון: בחלק מהמדבקות שמגיעות לווטסאפ בזמן האחרון יש תוכן שהוא פורנוגרפי - חשוב לי שנדבר על זה". אנחנו ממליצות לכם לקרוא את שני דפי המידע שכתבנו בנושא פורנוגרפיה: פורנוגרפיה וילדים ואחר כך את פורנוגרפיה ומתבגרים - המידע מיועד להורים וצוותים חינוכיים/טיפוליים.
   

 4. שאלות מנחות לשיח עם מתבגרים/ות
  -- בקשו מהם לראות אילו מדבקות עם תוכן מיני, אלים או משפיל עברו בקבוצות שלהם.
  -- בקשו מהם להסביר לכם אילו מדבקות מצחיקות אותם ואילו לא.
  -- בדקו איתם מה הם חשבו שמגעיל, בוטה או לא מתאים ולמה.
  -- שאלו אותם מה לדעתם עלול לפגוע באחרים.
  -- הגידו את דעתכם.

  בתפיסת העולם שלנו כדאי להסביר למתבגרים/ות שמדבקה היא כמו כל שעולה לרשת ולעולם לא יורד. הזכירו להם לא לצלם את עצמם בעירום ולא ליצור מדבקות של עצמם בעירום או של חברים בעירום. זו הזדמנות טובה להזכיר את
  חוק הסרטונים.

   

***
אנו ממליצות לראות את הפורנוגרפיה שמתגלגלת לווטסאפ של כולנו כעוד הזדמנות לשיח עם ילדים/ות ומתבגרים/ות.
כשאנחנו שותקים המסכים מדברים.

***

א/נשי חינוך וטיפול והורים המתעניינים בנושא - בואו ללמוד חינוך מיני

פרסום השתלמות ט חדש.png
bottom of page