top of page

בואו נלמד את עצמנו ואת בנותינו - לאהוב פות

בואו נשים את זה על השולחן. נשים בוגרות רבות לא אוהבות את הפות שלהן ונשים בוגרות רבות לא מכירות את הפות שלהן. אם גם את מרגישה שאת ביחסים אמביוולנטיים עם הפות שלך, אז בואי נדבר על האופן שבו כדאי שתדברי עם הבת שלך על הפות שלה, כדי שהיחסים שלה עם הפות שלה יהיו נעימים יותר. זורמים יותר. טבעיים יותר. מסוכסכים פחות.

 

שאלון קצרצר – האם יש לך רגשות אמביוולנטיים לפות שלך?

 • האם את יודעת איך נראה הפות שלך? האם הסתכלת על הפות שלך עם מראה? האם את יודעת לזהות את חלקי הפות שלך? שפתיים פנימיות? דגדגן?

 • איך את קוראת לפות של ילדות / נערות? האם יש לה שם? האם את נמנעת מלומר את המילה "פות" ואומרת "למטה" "שם" "בין הרגליים" וכו'? (אני יודעת שפות בעברית אמור להיות זכר... אבל הפות שלי היא לגמרי נקבה ואני חושבת שגם שלך :).

 • האם את מרגישה בנוח עם אוננות של בנות? או שאת חושבת שמדובר בדבר אסור. מלוכלך. לא בריא. לא מוסרי. מה את עושה כשאת רואה בנות צעירות (פעוטות שעוד נוגעות בעצמן בפומבי) נוגעות בפות של עצמן? האם את אומרת להן להפסיק? מעודדת אותן להמשיך?

 • האם את מרגישה שהפות שלך לא נקייה? מריחה לא טוב? אולי מגעילה? האם את מרגישה או חושבת שפות זה דבר מלוכלך? לא היגייני? דורש בושם. סבון מיוחד. תכשירים שונים וכו'?

 • האם את חושבת שיש סטנדרט לנראות של פות? האם את מוטרדת מהמראה של הפות שלך? חושבת שהיא שעירה מדי. שהשפתיים ארוכות / צרות / עבות / קצרות מדי? האם את מוטרדת מהצבע של הפות שלך? מהצורה שלה? האם את מרוצה ממראה הפות שלך?

 

כאן הייתי צריכה לכתוב, "אם ענית על שלוש שאלות "כן" אז: !". אבל אני ממש לא אכתוב את זה. כי השאלון הזה נועד לכך שתשבי רגע ותחשבי על הפות שלך ותגידי לעצמך באופן עקרוני האם את חיה איתה בשלום או לא בשלום. אם את חיה איתה בשלום ואוהבת את הפות שלך, עכשיו זה הזמן להתחיל ללמד את הבת שלך איך לאהוב את הפות שלה גם. אם מתוך השאלון עלו בך שאלות ותהיות לגבי חיבתך לאחד האיברים המופלאים והמגניבים ביותר שיש לך, זה הזמן להתחיל לחשוב איך את מתיידדת עם הפות של עצמך ומה את עושה כדי שלבת שלך יהיו יחסים נהדרים עם הפות שלה. 

איור של פות והחלקים שלה

כמה עובדות על פות

הדגדגן מכיל כמות עצבים כפולה לעומת פין

הדגדגן הנשי מכיל כ-8000 קצוות עצבים. עטרת הפין, כלומר החלק העליון של הפין (הכיפה) מכיל כ-4000 קצוות עצבים. הדגדגן הוא איבר שיש לו גם חלקים פנימיים, בלתי נראים, בתוך הנרתיק, והחלק החיצוני של הדגדגן נמצא למעלה. ראו איור.

 

 

שיער ערווה הוא דבר טוב

בחמש עשרה השנים האחרונות הסרת שיער הערווה הפכה לדבר מקובל בישראל ובחלקים נוספים של העולם. הסיבה היא בעיקרה – פורנו. בסרטים פורנוגרפיים מסירים את השיער מהפות כדי שניתן יהיה לצלם באופן הכי ברור את הדבר שהפורנו מחשיב לפסגת הפסגות – חדירה של פין לפות. העובדה היא שגברים רבים מאוד (וכן חלק מהנשים) צופים בפורנוגרפיה ברמה יומיומית. מחקר אמריקאי מראה שבממוצע 2.5 מיליארד גברים בוגרים בכל רחבי העולם צופים בפורנוגרפיה פעם ביום. ככל שהפורנוגרפיה הפכה לזמינה יותר כך רוצה התרבות לחקות אותה יותר ומה שרואים בפורנו הופך לנורמה. מכאן באה דרישה חברתית להסיר את שיער הערווה והתחלנו לשמוע נערים נערות אומרות ששיער ערווה זה דבר "מלוכלך". "לא הגייני". "מגעיל". שיער ערווה הוא הדבר שמפריד בין נערה לילדה והוא גם מגן על פות. תקדישי מחשבה לפני שאת מסירה אותו ואם את בוחרת להסיר אותו, זכותך המלאה.

 

 

אורך הנרתיק כ-10 סנטימטרים

אורך הנרתיק הוא כ-10 סנטימטרים והוא מתרחב מאוד ומתארך בעת גירוי מיני. נערות רבות וגם נשים חוות לעיתים כאב בעת יחסי מין, אבל זה לא בגלל אורך הנרתיק אלא מסיבות רבות אחרות. לא צריך לכאוב לך בעת יחסי מין. הכאב הוא אות וסימן לכך שצריך לעצור. אף אחת עוד לא מתה מזה שהיא התמזמזה וגמרה מאוננות ולא מחדירה. חדירה היא לא חזות הכול – אבל על זה נדבר בהזדמנות אחרת. קצה הנרתיק הוא צוואר הרחם.

 

 

כל פות נראה אחרת – כולן נהדרות

בדיוק כמו שהידיים שלך ושל חברה שלך נראות שונה. האף. הבטן והאוזן, גם לפות יש נראות שונה. אורך השפתיים הגדולות שונה. אורך השפתיים הקטנות שונה. יש מי שהשפתיים החיצוניות שלה משתפלות מחוץ לשפתיים הפנימיות (וזה תקין לגמרי, יפה ונורמלי), יש מי שהשפתיים החיצוניות שלה (השפתיים הגדולות) אינן שוות בגודלן וגם זה סבבה. בשנים האחרונות אנו רואים מגמה של תיקוני פות מכל מני סוגים ומנתחים פלסטיים שמנסים לפרסם ניתוחי "תיקון פות". אלא אם יש לך בעיה רפואית, ואם יש לך – הרי שאת מכירה את עצמך ואת גופך יותר טוב ממני בטוח – הפות שלך אינו זקוק לתיקון או לניתוח והיא יפה כמו שהיא.

אם את רוצה לראות איך נראה פות של נשים רגילות ולא פות בתעשיית הפורנו, אני מזמינה אותך לאתר פותרט, המכיל תמונות של פות שצילמו נשים רגילות והעלו ברשותן ובהסכמתן לאתר האינטרנט של פרויקט האוננות המופלא של גילי פליסקין והספר שלה "דברים שרציתי לגעת".

סרטון על פות: "כל פות נראית אחרת - כל פות היא נהדרת"

 

 

רוב הנשים מגיעות לאורגזמה (גומרות) מהדגדגן

כוונתי היא שבאמצעות חיכוך, שפשוף ונגיעה בדגדגן רוב הנשים מגיעות לאורגזמה. יש בהחלט נשים שגומרות גם מהחדירה עצמה ויש נשים שגומרות מהדגדגן ונהנות גם מהחדירה. ויש הכול בעצם, כי כל אישה היא משהו אחר ואוהבת דברים אחרים. כדי לדעת מה את אוהבת – תנסי. כדי לדעת מה זוגתך אוהבת – תשאל/י אותה.

 

 

פות ונערות – איך לחנך את הבת שלך לאהוב את עצמה ואת הפות שלה

חלק מביטחון עצמי הוא גם ביטחון בגוף שלנו ובנראות שלנו. כולנו יודעות כמה מסובך לנו לאהוב את הגוף שלנו... רוב הנשים מרגישות לא יפות. נשים מרגישות שמנות, למרות שהן ממש לא. אנו עושות דיאטות כשאנחנו במשקל גוף תקין לחלוטין ולא מחבבות חלקים ניכרים מהגוף שלנו. זה באסה. זו לצערי חלק מהמציאות בה אנו חיות ובה כל הזמן מראים לנו איך אנחנו "צריכות" להיראות וכמה אנחנו לא בסדר שאנחנו לא נכנסות לג'ינס שלנו מכיתה י"ב.

 

לאהוב את הפות שלנו זה גם לאהוב את הגוף שלנו – יש המון חומר ברשת על בריאות נפשית בהקשרים של הפרעות אכילה. כדאי לך לקרוא קצת ולהבין את זה יותר לעומק. אבל אני רוצה לדבר על פות.

 

אהבת פות ומניעת אלימות מינית

בין אם את אוהבת או לא אוהבת את הפות שלך, כדאי לך לנסות לחנך את הבת שלך כן לאהוב את הפות שלה. זה יעצים אותה ויגרום לה לתחושה שהגוף שלה, על כל חלקיו ברשותה. וכשמשהו הוא בבעלות שלנו וברור לנו שהוא שלנו ושאנחנו מחליטות עליו, קל לנו יותר להחליט מה מתאים לנו ומה לא מתאים לנו, מי מתאים לנו ומי לא מתאים לנו שיגע ויתקרב אלינו ואל הפות שלנו.

 

טיפים לחינוך לאהבת פות לבנות שלנו

 • קראי לאיבר המין של בתך בשמו. אני ממליצה – פות  או פותי. לא "שמה" לא "בין הרגליים". לא "למטה". לכל איבר בגוף יש שם. גם לפות. משהו שקוראים לו בשמו הוא לא מפחיד ולא מגעיל יותר מרגל או אוזן.

 • תני לבתך הפעוטה מראה והזמיני אותה להסתכל ולהכיר את הפות שלה. אחר כך עשי זאת שוב ושוב לאורך חייה של בתך. תני לה מראה והציעי לה להסתכל על הפות שלה ולהכיר אותה לעומק.

 • אל תפריעי לבתך הפעוטה לאונן. בגילאים צעירים בנות נוגעות באיבר המין של עצמן, זה חלק טבעי בהתפתחות. תני לה לגעת באיבר המין שלה ולאט לאט ככל שהיא גדלה למדי אותה שלגעת בפות זה דבר נעים, מותר ונהדר – אבל משהו שעושים בפרטיות בחדר. כי זה איבר פרטי ופעולה פרטית.

 • תני לבתך הילדה והנערה לסגור את הדלת ולהיות בפרטיות. פשוט אפשרי את זה. דפקי על הדלת של חדרה כשהיא סוגרת אותה. התנצלי אם חדרת לפרטיותה באמצעות פתיחת הדלת בטעות, בוודאי אם תפסת אותה מאוננת.

 • ספרי לבתך הנערה שאוננות מסייעת בהתמודדות עם כאבי מחזור. חפשי את הרגע הנכון להגיד את זה. זה מביך, אבל זה נכון.

 • דברי עם בתך הנערה על הסרת שיער ערווה ועל שיקולים להסרת שיער ערווה. הכירי לה את הסיבות בגללן יש שיער ערווה ואת הסיבות בגללן התחילו להסיר אותו לפני שני עשורים. (ראי למעלה בדף זה "שיער ערווה הוא דבר טוב")

 • ספרי לבתך שפות מנקה את עצמה ולמדי אותה להימנע משטיפת הפות באופן מיוחד ומהמחשבה שהפות צריכה בושם או סבון מיוחד. היא לא צריכה. פות צריכה מים ואהבה.

bottom of page