מיניות נורמטיבית בגיל ההתבגרות (13-18) מה טבעי ומותאם ומה מעורר דאגה ומצריך התערבות?

רבים מאיתנו, הורים וצוות חינוכי מתקשים לדעת מהי מיניות תקינה בגיל ההתבגרות? במה טבעי שמתבגרים ומתבגרות יתנסו? מה מותאם גיל? מתי? מהי התפתחות מינית נורמטיבית בגיל זה ומה צריך לעורר אצלנו דאגה או מצריך פנייה לא/נשי מקצוע?

הרמזור

ירוק: נורמטיבי. התנהגות מתאימה לגיל ולשלב ההתפתחותי (גם אם לא תמיד מוצאת חן בעינינו או כזו שנעודד ובהחלט יכולות להיות התנהגויות ירוקות שנרצה לצמצם. יתכנו התנהגויות שגולשות בין ירוק לצהוב ובחזרה, או כאלה שמתחילות ירוקות והופכות לצהובות)
צהוב: התנהגות שדורשת התייחסות ותשומת לב, הכוונה והדרכה ולעיתים עזרה חיצונית וטיפול
אדום: התנהגות לא נורמטיבית, פוגענית וכזו שדורשת התערבות, טיפול ודיווח

לא להתבלבל!

לא כל מה שנורמטיבי הוא מקובל חברתית, מותאם או כזה שצריך לאפשר בבית הספר. אך התנהגויות ירוקות, הן התנהגויות המצופות בקבוצת הגיל וכאלה שאינן מעוררות דאגה וכדאי לבקש ממתבגרים/ות שיחדלו מהם במידה והם עושים/ות אותן בסביבה שלא מתאימה.

לא כל פעילות מינית של מתבגרים/ות היא סיכונית

לעיתים אנו נוטים לחשוב על מיניות מתבגרים/ות כהתנהגות סיכונית בהכרח. לעיתים מוזכרת מיניות מתבגרים/ות כהתנהגות סיכונית יחד עם שימוש בסמים ואלכוהול. אולם יש לזכור כי שימוש בסמים ובאלכוהול הוא בהכרח סיכוני ומיניות מתבגרים/ות יכולה להיות פעולה חיובית ולא סיכונית, כשהיא מתבצעת מתוך בגרות, תפיסת עולם, הכוונה והכרות עם הערכים של הבית והסביבה. זה נכון שיש מתבגרים/ות שעושים מיניות גם כהתנהגות סיכון, אך מיניות בגיל ההתבגרות יכולה להיות גם חוויה טובה ומעצימה, מבגרת ומשמחת.

א

סמכו על עצמכם

​​ודבר אחד אחרון וחשוב - סמכו על עצמכם/ן, על עולם הערכים שלכם/ן ועל הכרותכם/ן את העולם. אתם ההורים או א/נשי הצוות המלווים את המתבגרים/ות, אתם/ן מכירים/ות אותם/ן, אנחנו סומכות עליכן/ם. זכרו שאלה הם רק קווים מנחים ובסופו של דבר כל אירוע מיני שיש לגביו חשש יש לבדוק מי המתבגרים/ות, מהיכן הם/ן, ההכרות ביניהם/ן, יחסי הכוח ועוד. בבית הספר היועצת היא הכתובת לפנות אליה בנושא זה.

המידע בטבלאות לקוח מתוך מתוך הספר "מידע אמין על מין, איך לדבר עם ילדים ומתבגרים על מין בעידן המסכים" – שלומית הברון וסנדי בשרטי 2019 הוצאת מודן עמודים: 135-149)

 

הורידו את הקובץ ב-PDF

​​

רמזור לאתר 12-18.png

*אופייני יותר בקרב בנים ומצריך מחשבה על הקשר, מיקום, זמן ועוד. לא בכל פעם זו התנהגות צהובה, עשויה להיות גם ירוקה
** פנו לפסיכולוגים להטב"ק פרנדלי לקבל עזרה

 

 

מי שקראו את התוכן הזה אהבו גם

מקורות

 • קוונה ג'ונסון, ט' (1996). בתוך: ע' ויסמן, "ילדים רכים הפוגעים מינית בילדים אחרים". משרד חינוך, השירות הפסיכולוגי ייעוצי,  אסופת מאמרים ותיאורי מקרה, ערכה: שוש צימרמן, ירושלים, התשס"א, ע' 20-30.  

 • מאפיינים וצרכים של הקטינים המטופלים בשירות המבחן לנוער (2011). עורכים: פ' כאהן - סטרבצ'ינסקי, ד' לוי. משרד הרווחה, האגף למחקר, תכנון והכשרה בשיתוף שירות המבחן לנוער, אגף לנוער, צעירים ושירותי תקון, לוחות 4 ו-11.

 • "שכיחות התופעה של התנהגות מינית לא מותאמת או פוגעת בקרב ילדים  הוחלף ומתבגרים", אתר מכון חרוב. נדלה ב 24.2.19: https://www.haruv.org.il/?CategoryID=242&ArticleID=600&print=1

 • "מתי נחשבת התנהגות מינית אצל ילדים או מתבגרים כפוגעת?" מתוך האתר של מכון חרוב. נצפה ב 23.2.19 www.haruv.org.il/?CategoryID=242&ArticleID=598

 • Matta Oshima, K. M., Jonson-Reid, M., & Seay, K. D. (2014). The Influence of Childhood Sexual Abuse on Adolescent Outcomes: The Roles of Gender, Poverty, and Revictimization,23(4), 367-386.

 • Chaffin, M. (Chair), Berliner, L., Block, R., Johnson, T. C., Friedrich, W. N., Louis, D. G., Lyon, T. D., Page, I. J., Prescott, D. S., Silovsky, J. F. (Task Force Members) (2008). Report of the ATSA Task Force on children with sexual behavior problems, 2008. Child  Maltreatment, 13(2), 199-218.

 • Hershkowitz, I. (2011). The effects of abuse on sexually intrusive behavior by hildren: An analysis of child justice records. 13, 40-49

 • התפתחות מינית נורמטיבית של ילדים ומתבגרים / נטע ידיד - אתר שפ"ינט

 • שלבים בהתפתחות מינית נורמטיבית בקרב ילדים ונוער / ד"ר נלי שטיין

 • התפתחות מינית בקרב ילדים ומתבגרים: התנהגות מינית נורמטיבית מול הסטייה ממנה / ד"ר רחל גצלר-יוסף

 • התנהגות מינית לא מותאמת או פוגעת אצל ילדים ומתבגרים / אתר מכון חרוב

 • מתי זה נורמלי ומתי לא - התנהגות מינית בקרב ילדים ומתבגרים ותגובת ההורים / אתר מכון יסודות

 • מיניות בגיל הנעורים כבסיס למיניות בגיל הבגרות / אתר מכון יסודות

 

 

הרצאות, דפי מידע, חוברות ופוסטרים 

האזינו
לפרטים מלאים
ערכות הדרכה מקוונות
1/1