משחק מיני תקין ולא תקין בין ילדים/ות
מתי משחקים מיניים בין ילדים/ילדות הם תקינים, ומתי צריך לדאוג? מה נחשב משחק תקין ומה אמור להדליק לנו נורה אדומה? סרטונים ומידע מפורט להורים ולצוות חינוכי.

מה זה משחק מיני ומה מטרתו?

משחק מיני בין ילד לילד, ילד לילדה, ילדה לילד או ילדה לילדה, הוא דבר תקין שמטרתו ללמד ילדים וילדות את גבולות הגוף שלהם, ללמד מגע חיובי וללמד כיצד זה מרגיש כשאחר/ת נוגע/ת בי ואני נוגע/ת בו. משחק מיני הוא חלק מההתפתחות הטובה והרגילה של ילדים וילדות.

בגילאי הילדות הצעירה אין כל משמעות מבחינת העדפה מינית, למשחק של ילד עם ילד, או ילדה עם ילדה כך גם אין משמעות למשחק של ילד עם ילדה.

דוגמאות למשחקים מיניים נפוצים בין ילדים וילדות בילדות הצעירה: רופא/ה וחולה. משפחה. חתונה. משחקי "אני אראה לך ואת/ה תראה לי". התגפפות 'גורים' של ילדים/ות צעירים/ות שרבים/משחקים ומתגלגלים זה על זה.

כללים למשחק מיני תקין בין ילדים/ילדות

למשחקים מיניים תקניים יש כללים שמטרתם לסייע למשתתפים לשמור על עצמם ולדאוג שכל אחד/ת מהמשתתפים/ות יוכל בכל רגע נתון להגיד שאינו רוצה להמשיך לשחק. לכן כל הכללים מטרתם לשמור על עקרון השוויון בין המשחקים - לדאוג לכך שאין כל איום מצד אף אחד מהמשתתפים לשחק משחק מיני ושכל אחד מהצדדים יכול בכל רגע נתון להפסיק את המשחק בלי שיהיו לכך השלכות וסנקציות.

 • כלל ההכרות המוקדמת: משחק מיני תקין מתקיים בין שני ילדים/ילדות שיש ביניהם הכרות מוקדמת (לא ילד זר מגן המשחקים)

 • כלל הגיל: משחק מיני תקין מתקיים בין שני ילדים/ילדות שיש ביניהם עד שנה הבדל בגיל (לא ילד בכיתה ה' עם ילד בכיתה ב')

 • כלל הגודל הפיזי: משחק מיני תקין מתקיים בין ילדים/ילדות שהגודל הפיזי שלהם פחות או יותר אותו דבר (לא הילדה הכי גבוהה בגן, עם הילדה הכי קטנטנה)

 • כלל המעמד החברתי: משחק מיני תקין מתקיים בין ילדים/ות שהמעמד החברתי שלהם דומה. (לא הילדה הכי מקובלת של הכיתה עם הילד כי לא מקובל)

 • כלל שיתוף הפעולה וההדדיות: משחק מיני תקין הוא כזה שבו כל הצדדים משתפים פעולה במשחק

 • כלל החיוך ורוח השטות: בדרך כלל משחק מיני תקין מתקיים בצחוק וברוח שטות. בכל מקרה חשוב לראות שאין לחץ, מתח או חרדה במהלך המשחק משום שאז, הוא כבר לא תקין.
   

בדרך כלל ילדים/ילדות יבחרו לשחק משחק מיני עם החבר/ה הכי טוב/ה שלהם.

משחק מיני בבית לעומת משחק מיני בגן ובבית הספר

יש הבדל מהותי בין משחק מיני המתקיים בבית למשחק מיני המתקיים בגן ובבית הספר. הבית באופן כללי הוא מקום שיכול להכיל יותר מיניות מהמרחב הציבורי. בבית כל משפחה מקבלת החלטה לעצמה מה מקובל ומה לא מקובל, ועד לאיזה מקום מאפשרים משחק מיני, בהתאם לתפיסת העולם, לרקע התרבותי, לערכים ולדרך בה הורים רוצים לחנך את הילדים והילדות שלהם.

במסגרת החינוכיות מטרתו לדאוג למוגנות ילדים וילדות ולכן כדאי להקפיד על שני כללים:

 1. במהלך משחקים בגן ובבית הספר - תמיד נשארים לבושים ולא מורידים בגדים.

 2. במהלך משחקים בגן ובבית הספר, לא נוגעים לילדים/ילדות אחרים/ות באיברים הפרטיים - בפין, בפות, בישבן ובחזה. ולילדים/ילדות אחרים/ות אסור לגעת באיברים הפרטיים שלך.

בבית, צריכה כל משפחה לקבל את ההחלטה שלה. הורים צריכים לבחור במה מתאים להם שילדיהם יתנסו ובמה לא. שני כללי היסוד למוגנות שנלמד את כל הילדים והילדות כשהם הולכים לגן ולבית הספר, יכולים להמשיך ולהתקיים גם במשחק מיני בבית.

מה לעשות כשמבוגרים רואים משחק מיני לא תקין בין ילדים/ילדות?

כשמבוגרים רואים משחק מיני בין ילדים שחוצה את הקווים, בין אם זה משחק שמתחיל בין ילד גדול לילד קטן, משחק בו אחד מהצדדים נראה לא מרוצה, לא נהנה ולא משתף פעולה או משחק בו יש הצעה של אחד מהצדדים להוריד בגדים הדרך היא להתערב באופן רגוע, להזכיר לילדים/ילדות את כללי המשחק ובמידת הצורך להפנות אותם למשחק אחד.

חשוב לא להיכנס ללחץ, לא לכעוס ולא להעניש. הילדים/ילדות לומדים את הגבולות והדרך שלנו היא לא ליצור בהם רגשות אשמה, פחד או רצון להסתיר מאיתנו אלא ללמד אותם כללים פשוטים שיעזרו להם לשמור על עצמם ולהכיר את הגבולות של עצמם ושל הזולת.

אפשר לומר בצורה רגועה: "ילדים, אני מזכירה שהחוקים בגן הם שלא מורידים בגדים אף פעם תוך כדי משחק. אתם משחקים מאוד יפה ברופאה וחולה, תמשיכו בבקשה לשחק בלי להוריד בגדים ולא לגעת אחד לשני באיברים הפרטיים".

אפשר לומר בצורה רגועה: "רועי, תסתכל על הפנים של יהלי, היא לא שמחה ולא מחייכת, לא נראה שהיא רוצה לשחק את המשחק הזה. בואו תעברו לשחק משהו אחר"

לילדים שאנו רוצים להפריד המשחקים משחק מיני שעשוי להיות לא תקין ואנו לא רוצים להסביר להם מדוע, למשל - אם מדובר בילד הכי מקובל בכיתה עם הילד הכי לא מקובל. או בילדה גדולה פיזית מילדה אחרת ואיננו רוצים לתת את ההסבר - אפשר פשוט להפריד בלי לתת הסבר ולהגיד: "אני רוצה שתפסיקו את המשחק שלכם עכשיו ותבואו לשחק לידי במשהו אחר. יש פה טאקי, אני חושבת שזה יותר מתאים כרגע".

מתי צריכות להידלק לנו נורות אדומות?

 • אם אנו רואים ילד/ה שמשחקים רק משחקים מיניים לאורך זמן ולא מגוונים עם משחקים אחרים

 • אם אנו רואים ילד/ה שהמשחק המיני שלה נראה לנו כמו חיקוי של פעילות מינית בוגרת (לדוגמה, ילד שמבקש מילד אחר להכניס את הפין לפה שלו. ילדה שבמשחק המיני שלה נעמדת על שש ומפנה את ישבנה לפרטנר/ית)

 • אם אנו רואים ילד/ה שאחרי שמעירים לו/לה לחדול מלשחק משחקים מיניים בגן או בבית הספר ממשיכ/ה לעשות זאת שוב ושוב

 

בכל פעם שנדלקת לנו נורה אדומה, זה הזמן לפנות לאשת מקצוע שמבינה מיניות ילדים. זו יכולה להיות היועצת, פסיכולוג/ית או עו"ס/ית שיש להן הבנה במיניות ילדים וילדות. הפנייה איננה "הלשנה" ולא כל פנייה תוביל לסנקציות. אך חשוב מאוד כהורים וכצוות חינוכי - אם יש ספק, אין ספק. מתייעצים. אל תתחקרו את הילד/ה ואל תקפצו למסקנות - יש א/נשי מקצוע בדיוק לכך. אתרו את אשת המקצוע הטובה הקרובה אליכם ובקשו הכוונה ועצה.

3 סרטונים | סרטון הסבר, מה זה משחק מיני תקין ולא תקין. סרטון המדגים משחק מיני תקין וסרטון המדגים משחק מיני לא תקין.

מי שאהבו את הדף הזה אהבו גם:

1/1
מידע אמין על מין ברשתות חברתיות
 • Grey Facebook Icon
 • תמונה7
 • תמונה9
 • Grey YouTube Icon

להרצאות והדרכות צרו קשר

 054-5396606  

 054-6657924

מייל | minamin.org@gmail.com