top of page

עירום חיובי לעומת פורנוגרפיה: כלים לשיח על ההבדל בין פורנוגרפיה לאומנות עם ילדים/ות ומתבגרים/ות ליצירת מיניות בריאה ואהבת הגוף

שימו לב! דף זה מכיל צילומים של ציורים, איורים, תצלומים ופסלים של א/נשים בעירום באומנות. גלילה בהמשך דף המידע תוביל אתכם לצפייה בתמונות אלה.

 

אז סיפור שהיה - כך היה: "אמא" אמר ילד בן 10 כשחזר הביתה לאמו "אני צריך להגיד לך משהו" הוא אמר בטון רציני מספיק בשביל שהיא תפסיק את עיסוקיה ותתרכז בו. "את תמיד אומרת לי להגיד לך, אז אני אומר לך" הוא אמר "היום אני ויונתן ראינו ביחד תמונות של אנשים עירומים".

- "אוקיי" היא אמרה. "איפה ראיתם אנשים עירומים?"

- "בספר" אמר הילד

- "איזה ספר?" היא שאלה

- "ספר על האדם הקדמון" הוא אמר. היו שם הרבה אנשים עירומים ממש ואני ויונתן הסתכלנו וגם ממש צחקנו.

- "אז קודם כל, אני ממש שמחה שסיפרת לי" היא אמרה, "אתה צודק, אני באמת אומרת לך תמיד שאם יוצא לך להיתקל במקרה או בכוונה בתמונות או סרטונים של אנשים עירומים או בתמונות או סרטונים שרואים בהם אברי מין חשופים, פין – פות – שדיים – ישבן בלי בגדים – אז אתה צריך לספר לי כדי שנוכל לדבר על זה. אבל אתה יודע? לראות ספר עם אנשים עירומים, למשל כמו האדם הקדמון – זו הזדמנות מעולה להסתכל על אנשים עירומים" היא אמרה לו והמשיכה "לפעמים זה מעניין ומסקרן לראות אנשים עירומים, נכון?" הוא הנהן. "את כולם זה מעניין" היא אמרה לו וחייכה. "יש תמונות וסרטונים עם אנשים עירומים שלא כדאי לראות, יש תמונות וספרים עם אנשים עירומים שכדאי לראות. לפעמים קצת קשה להסביר לילד בגיל שלך את ההבדל, אבל הדוגמה שהבאת היום על האדם הקדמון היא דוגמה מצוינת. עירום זה דבר טוב וחיובי. הגוף של כולנו יפה בעירום. מסקרן לראות אנשים עירומים אבל יש בעיקר באינטרנט עירום שלא מתאים לראות ושעשוי להגעיל אותך או להבהיל אותך או לגרום לך למחשבות שפחות מתאימות לגיל שלך. אני אנסה לחשוב על זה ולתת לך דוגמאות טובות יותר בהבדל בין עירום שכדאי ומותר לראות ובין עירום שפחות כדאי – כזה שצריך לבוא לספר לי עליו אם נתקלת בו. בכל מקרה אני גאה בך שבאמת לספר לי ואני חייבת לך תשובה".
 

***

 

אז ישבנו לשבור את הראש איך להסביר לילדים/ות (א'-ו') ואחר כך גם למתבגרים/ות (ז'-י"ב)  את ההבדל בין עירום מתאים לעירום לא מתאים ואנחנו מביאות לכם ארבעה דברים:

 

  1. טבלת הסבר על ההבדל בין עירום שכדאי לראות לכזה שלא כדאי לראות – מתאימה לילדים/ות

  2. טבלת הסבר על ההבדל בין אומנות לבין פורנוגרפיה - מתאימה למתבגרים/ות

  3. גלריית צילומים של אומנות: ציורים, איורים ופסלים בעירום - נשי וגברי - שלטעמנו מתאימות לצפייה עם ילדים/ות ביסודי

  4. גלריית צילומים של אומנות: ציורים, איורים, תצלומים ופסלים בעירום - נשי וגברי - שלטעמנו מתאימות לצפייה עם מתבגרים/ות בחטה"ב ובתיכון

  5. קישורים והרחבות - קישורים למאמרים, כתבות ומידע בעברית בלבד בנוגע לעירום באומנות

איך לדבר על פורנוגרפיה עם ילדים/ות מתבגרים/ות?

גם ילדים/ות ביסודי עלולים להיות חשופים לפורנוגרפיה ובוודאי מתבגרים/ות בחטה"ב ובתיכון. המפגש עם תכנים פורנוגרפיים תופס כל ילד/ה וכל מתבגר/ת במקום אחר - כתבנו לכם מידע מקיף:

אנו ממליצות לקרוא ולצפות בתמונות לבד לפני שאתן/ם יושבות/ים עם ילד/ה או מתבגר/ת ולראות שהחומר מתאים לתפיסת עולמכן/ם

גלרית תמונות אומנות עירום ועירום מספרי חינוך מיני - לילדים/ות ביסודי

גלרית תמונות אומנות עירום - למתבגרים/ות בחטה"ב ובתיכון


מקורות העשרה נוספים (למבוגרים/ות) בנוגע לעירום באומנות

עירום באומנות | ערך בויקיפדיה

מאדם וחוה עד מירי רגב: למה העירום מעורר כאלו אמוציות | יעל בן ישראל "גלובס" 24.6.2017
כלי פוליטי ציני או נושא לדיון ערכי ומעמיק? אמצעי לדיכוי נשים או ביטוי של חירות אנושית? טכניקה אמנותית או ברירת המחדל של יוצרים בינוניים?

אידיאל היופי הנשי באמנות | אורנה הראל news1 18.6.2014

הדימוי הנשי קיבל ביטוי משתנה במהלך ההיסטוריה, שבא לידי ביטוי גם ברצף הזרמים באומנות והותיר חותמו על התפיסה של היופי האידיאלי בכל תקופה ותקופה

צנזורה באמנות: המקום שבו שמרנים וליברלים דווקא מסכימים | מיה אשרי "הארץ" 21.12.2017

באירופה סירבו להציג פוסטרים עם ציורי עירום של אגון שילה, ובניו יורק אלפים דרשו להסיר מקירות המטרופוליטן ציור של בלתוס, המציג נערה בת 13 בפוזה אירוטית. האם אנו נמצאים בעידן שמרני שלא יודע להכיל מורכבות, או שאולי יש לשאול מדוע כל כך הרבה נשים ערומות מוצגות במוזיאונים

מה אומר העירום של חוה אימנו? | "עדכן" 50 - האוניברסיטה הפתוחה

היחס לחוה אמנו בנצרות שונה מאוד במזרח לעומת המערב, כך מגלה מחקר שערכה ד"ר מתי מאיר, מהמחלקה לספרות ללשון ולאומנויות באוניברסיטה התפתוחה. השוני בא לידי ביטוי בציורי העירום של חוה.

אין באמת דבר כזה "עירום אמנותי" | איתמר רונאל "מאקו" 7.12.17

אישה בעירום לא חייבת להיות אובייקט מיני | "און לייף" 22.3.2016
 למה עירום נשי מבוסס כעמט תמיד על הפיכת האישה העירומה לאובייקט, ואובייקט שמבוסס על המבט הגברי?


על החושני באמנות "מגזין בצלאל" גיליון 22 אוקטובר 2011

מבט נשי על עירום גברי באמנות בת זמננו - תערוכה וירטואלית

להתפשט בציבור כאקט פמיניסטי | "במבט אנלוגי" הבלוג של שלומית ליר

הטורסו באמנות – בין עולם שאבד מזמן לעולם ומלואו | היחידה להיסטוריה ותיאוריה בצלאל, גיליון 12 2009

אלוהים ברא מפלצת: ייצוג הנשיות המפלצתית באמנות העכשוויות כאסתטיקה פמיניסטית - "מגזין בצלאל"

אישה בלי ראש: איקונוקלזם מגדרי בישראל 2012 | רוני עמיר ודינה עזריאל | "מגזין בצלאל" גיליון מספר 29 - שקט בבקשה! על שתיקות והשתקות

שינוי הגוף והמושג סקסואציה: אודות הפנים של אורלן | מיכל פופובסקי | היחידה להיסטוריה ותיאוריה, בצלאל //   גיליון מספר 22 - על החושני באמנות.

איך נראה הפין המושלם לאורך ההיסטוריה? | רוני שגב "מאקו" 9.11.2015
נימול או שלם? גדול או קטן? מתברר שהאופן שבו התרבות והאמנות תופסות את האיבר הגברי האידאלי משתנה מאוד בין תקופות ומקומות שונים.


בר רפאלי של המאה ה-14 | הילה יחימוביץ' "מאקו" 2.4.2012
בתקופה הקדומה היית נחשבת ליפה אם היית שמנה ועסיסית, ובתקופת יוון ורומא נדרשת להציג גוף אתלטי ושרירי כדי שיסובבו אחריך את הראש ברחוב. מודל היופי הנשי עבר תהפוכות ושינויים במהלך ההיסטוריה עד שהגיע לפולחן הרזון השלדי של היום.

 

אמדאו מודליאני: 50 גוונים של עירום נשי | שלמה פפירבלט "הארץ" 14.3.2016

שעה נהיגה מבריסל, בטווח זריקת אבן אל הצד השני של הגבול בלגיה-צרפת, כמעט בשום מקום, עשיתי שעה ארוכה עם כמאה יצירות של מודיליאני, הצייר היהודי-איטלקי הסוער והטרגי מכולם
 

"מקור העולם": הציור הסנסציוני ששינה לנצח את עולם האמנות | ליסה פרץ, "הארץ" 7.11.2014

 

"מקור העולם" – הגירסה האמיתית | דבורה דה רוברטיס "הכל שקרים"

 עירום חלקי | נעמי טנהאוזר "מארב - אומנות תרבות מדיה" 10.5.2009
כל העבודות בתערוכה "עירומות" שאצרה קציעה עלון בבית האמנים בירושלים נוצרו ע"י אמנים גברים. נעמי טנהאוזר חושבת שהדרתן של אמניות מהתערוכה הפסאודו-פמיניסטית היא מעשה אלים ופורנוגרפי המצעיד את הדיון שנות דור אחורה.
 

bottom of page